
ОСТРОЗЬКА МІСЬКА РАДА
(96 сесія, восьме скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
24 квітня 2026 року м. Острог №____
| Про затвердження Програми відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради на 2026-2027 роки |
Керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни і ціноутворення», Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги», рішенням Острозької міської ради від 30.08.2024 №1752 «Про затвердження Порядку розроблення, виконання, моніторингу місцевих цільових програм та звітності про їх виконання» враховуючи розпорядження міського голови від 07.04.2026 №74-р «Про розроблення проєкту Програми відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради на 2026-2027 роки», беручи до уваги експертні висновки фінансового управління виконавчого комітету Острозької міської ради від 07.04.2026 №101/02-16 та відділу економіки виконавчого комітету Острозької міської ради від 08.04.2026, погодивши з постійними комісіями міської ради, Острозька міська рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Програму відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради на 2026-2027 роки (далі - Програма), згідно додатку.
- Виконавцям забезпечити виконання заходів та інформувати про хід виконання управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування викокому Острозької міської ради щороку до 20 січня.
- Рішення Острозької міської ради від 03.02.2025 №2153 «Про затвердження Програми відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської територіальної громади на 2025 рік» вважати таким, що втратило чинність.
- Контроль за виконанням даного рішення доручити постійній комісії з питань житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та управління комунальною власністю та постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту і секретарю Острозької міської ради Костянтину КИРИЛЮКУ, а організацію його виконання - начальнику управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконкому Острозької міської ради Віктору САВЧУКУ та директорам комунальних підприємств.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Додаток
до рішення міської ради
від __ __________ № ____
ПРОГРАМА
відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств
Острозької міської ради на 2026-2027 роки
Місто Острог
2026 рік
І. Визначення проблеми на розв’язання
якої спрямовані заходи Програми
Прийняття Програми відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради на 2026-2027 роки (далі – Програма) передбачає відшкодування різниці в діючих тарифах на послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та постачання теплової енергії для населення (виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання).
Статтею 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що орган місцевого самоврядування встановлює ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Однак, 29 квітня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану». Пунктом 1 цієї постанови, що набрала чинності з 1 червня 2022 року, рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати тарифи на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року.
З огляду на вищенаведене, керуючись даною постановою, виконавчий комітет Острозької міської ради приймає рішення про встановлення Острозькому комунальному підприємству «Теплоенергія» тарифів у повному обсязі, проте зазначене підприємство може застосовувати тариф на теплову енергію, для населення лише на рівні того, який діяв у лютому 2022 року.
При цьому, стаття 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» містить вимогу, що у випадку встановлення органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування регульованої ціни на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, зазначені суб’єкти владних повноважень зобов’язані відшкодувати суб’єктам господарювання різницю між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів.
При невизначеності джерел фінансування витрат на відшкодування різниці в тарифах з відповідних бюджетів, суб’єкту господарювання надається право оскаржити таке рішення в судовому порядку (п.2 зазначеної вище статті закону).
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2026 рік», з метою сталого проходження опалювального періоду 2026/2027 років та забезпечення своєчасних розрахунків за комунальні послуги та енергоносії у 2026 році додаткові надходження до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад, визначені частиною першою цієї статті, у розмірі 4 відсотки спрямовуються на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, які використовуються в процесі виробництва теплоенергії або іншого виду енергії, на підтримку підприємств з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, централізованого постачання холодної води та водовідведення. У разі наявності заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води зазначені кошти у першу чергу спрямовуються на погашення такої заборгованості.
Отже, так як Острозька міська рада є єдиним засновником та власником Острозького комунального підприємства «Водоканал», Острозького комунального підприємства «Теплоенергія», комунального підприємства «Відродження» Острозької міської ради, комунального підприємства «Вега-плюс» Острозької міської ради, та беручи до уваги зазначену вище інформацію відшкодування різниці в тарифі потрібно відшкодовувати з бюджету Острозької міської територіальної громади.
Комунальні підприємства є стратегічно важливими підприємствами територіальної громади. Від належного забезпечення виконання ними власних статутних завдань залежить загальна соціально-економічна ситуація в громаді.
Програма сприятиме забезпеченню фінансової стабільності підприємств, зміцненню їх матеріально-технічної бази та своєчасного проведення розрахунків з бюджетом. Паспорт Програми наведено у додатку 1 до Програми.
Програма відшкодування різниці в тарифах на комунальні послуги для населення на 2026-2027 роки розроблена з дотриманням вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про ціни і ціноутворення», постанови Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги».
ІІ. Мета Програми
Метою Програми є:
- запровадження єдиного механізму відшкодування різниці в діючих тарифах на послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та постачання теплової енергії для населення (виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання) економічно обґрунтованим витратам на їх виробництво;
- збереження обсягу та якості надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та постачання теплової енергії відповідно до встановлених стандартів якості надання таких послуг;
- забезпечення прозорої та ефективної процедури використання бюджетних коштів;
- прогнозування та виділення з бюджету міської територіальної громади коштів для відшкодування різниці між фактичними витратами та нарахуваннями за надані послуги з постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Острозької міської територіальної громади.
ІІІ. Обґрунтування завдань і засобів розв’язання проблеми, завдань і заходів, показників результативності
Програма розроблена на виконання та з дотриманням Бюджетного кодексу України, вимог законів України «Про місцеве самоврядування в України, «Про ціни і ціноутворення», ст. 52 Закону України «Про державний бюджет України на 2026рік», Постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».
Відсутність відшкодування витрат на підприємствах у розмірі різниці між фактичними витратами та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів, ставить під загрозу стабільність забезпечення населення житлово-комунальними послугами належної якості, і може призвести до:
- припинення або суттєвого обмеження надання цих послуг;
- збільшення заборгованості за спожиту електроенергію, газ та інші товарно-матеріальні цінності;
- виникнення заборгованості із заробітної плати.
Основним очікуваним результатом впровадження даної Програми є забезпечення стабільного функціонування комунальних підприємств, якісного та в повному обсязі забезпечення споживачів комунальними послугами та стале проходження осінньо-зимового періоду.
Поряд з цим, від функціонування цієї Програми очікується:
- забезпечення виконання вимог Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни і ціноутворення»;
- гарантування безперебійної, беззбиткової роботи комунальних підприємств;
- належне виконання зобов'язань роботодавця перед працівниками підприємства по оплаті праці;
- своєчасно та в повному обсязі сплачені податки, збори, спожиті енергоносії та інші платежі;
- надання споживачам послуг за цінами, нижчими від розміру економічно-обґрунтованих витрат на їх виробництво, для зменшення фінансового навантаження на таких споживачів.
Основні завдання та заходи реалізації Програми зазначені у додатку 2 до Програми.
Основні показники результативності Програми наведено у додатку 3 до Програми.
ІV. Очікувані результати виконання Програми.
Програма сприятиме:
- отримання стабільних та якісних житлово – комунальних послуг;
- сталому проходженню опалювального періоду;
- забезпеченню своєчасних розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природній газ, інші енергоносії, які використовуються в процесі виробництва теплової енергії, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення та підтримку підприємства;
- погашенню заборгованості з різниці в тарифах на постачання теплової енергії для населення (виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання), централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення Острозької міської територіальної громади
V. Обсяги та джерела фінансування Програми
Обсяг коштів на фінансування програми визначається згідно наданих обґрунтованих розрахунків комунальним підприємством.
Відшкодування різниці в тарифах на комунальні послуги розраховується поквартально для групи споживачів «населення».
Фінансування Програми здійснюється за рахунок:
- коштів бюджету міської територіальної громади.
- інших джерел, не заборонених чиним законодавством України.
Комунальні підприємства міської ради мають право на отримання відшкодування різниці в тарифах з бюджету громади у випадку затвердження виконавчим комітетом Острозької міської ради тарифів нижчих від економічно обґрунтованого розміру. Для отримання компенсації комунальне підприємство подає до виконавчого комітету заяву та пакет документів, що підтверджують обґрунтованість розрахунків.
Комунальні підприємства Острозької міської ради готують розрахунки відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії для населення, централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 15 вересня 2021 р. № 977 «Про затвердження Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах» та Порядку відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради, згідно додатку 5 до Програми.
Розгляд розрахунків обсягів заборгованості з різниці в тарифах та проведення їх аналізу здійснює постійно-діюча комісія з перевірки здійснених розрахунків економічно обґрунтованих витрат, які включаються до тарифів на житлово-комунальні та ритуальні послуги, а також обсягу відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради (далі - комісія), відповідно до Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах, затвердженої Кабінетом Міністрів України. Рішення комісії оформляється протоколом.
При отриманні погодження комісії, фінансове управління міської ради перераховує кошти з бюджету міської територіальної громади управлінню містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради, яке в подальшому перераховує їх одержувачам бюджетних коштів - комунальним підприємствам громади на рахунки, які відкриті в Управлінні Державної Казначейської Служби України для проведення розрахунків за електричну енергію та природний газ, в т.ч. погашення заборгованості, яка виникла в минулі періоди.
Обсяг відшкодування різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів від основної діяльності, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність комунального підприємства (відшкодування різниці в тарифах та/або кошти, отримані з бюджетів на відшкодування окремих витрат, згідно із складовими встановлених тарифів тощо).
Розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах здійснюється комунальним підприємством окремо за звітний квартал та наростаючим підсумком за звітний період.
У разі наявності заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послугу з постачання теплової енергії до 01 січня 2026 року, такий обсяг підлягає затвердженню відповідно до даної Програми та має бути відшкодований першочергово. Такі кошти можуть також використовуватися на погашення відповідної заборгованості за спожиті енергоносії, яка виникла до 01 січня 2026 року, якщо така заборгованість підтверджена актами звірки та діючими договорами з енергопостачальниками.
Комунальні підприємства зобов’язані використовувати отримані бюджетні кошти відповідно до плану використання. У разі встановлення отримання комунальним підприємством зайвих обсягів відшкодування різниці в тарифах, їх повернення здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
Головним розпорядником коштів на виконання Програми - є управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради.
Одержувачами коштів - є комунальні підприємства Острозької міської ради – Острозьке КП «Водоканал», Острозьке КП «Теплоенергія», КП «Відродження» Острозької міської ради, КП «Вега-плюс» Острозької міської ради.
Бюджетні кошти, що фінансуються для виконання Програми, використовуються в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених рішенням Острозької міської ради.
Фінансування заходів Програми здійснюється в межах фінансових можливостей бюджету Острозької міської територіальної громади, згідно додатку 2 та додатку 4 до Програми.
VІ. Строки та етапи виконання Програми
Реалізація Програми здійснюватиметься протягом 2026 - 2027 років.
VIІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію і контроль за виконанням Програми, в тому числі за цільовим, ефективним використанням бюджетних коштів здійснює постійна комісія з питань житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та управління комунальною власністю та постійна комісія з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту.
Безпосередній контроль за виконанням завдань Програми здійснюють керівники комунальних підприємств, а за цільовим та ефективним використанням коштів – управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради.
Звітування відповідального виконавця Програми:
- щорічно до 01 лютого, відповідальний виконавець Програми надає інформацію про стан та результати виконання заходів Програми на розгляд міської ради.
Відповідальність за достовірність підтверджуючих документів, використаних при підготовці розрахунку різниці між тарифами, правильності наданих розрахунків та використання коштів, покладається на директорів комунальних підприємств та фахівців задіяних в розрахунках.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради на 2026-2027 роки
| 1. | Ініціатор розроблення Програми | Виконавчий комітет Острозької міської ради |
| 2. | Розробник Програми | Управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради |
| 3. | Відповідальний виконавець Програми | Управління архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради |
| 4. | Виконавці Програми | Острозьке КП «Водоканал», Острозьке КП «Теплоенергія», КП «Відродження» Острозької міської ради, КП «Вега-плюс» Острозької міської ради |
| 5. | Терміни реалізації Програми | 2026-2027 роки |
| 6. | Мета Програми | відшкодування різниці в діючих тарифах на послуги централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та постачання теплової енергії (виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання) для населення |
| 7. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього: зокрема: -коштів бюджету Острозької міської територіальної громади; -інші джерела |
Згідно наданих обґрунтованих розрахунків кошти бюджету 1 275 000,00 грн:
інші джерела 0 грн |
| 8. | Очікувані результати | Стабільне функціонування комунальних підприємств та стале проходження осінньо-зимового періоду |
| 9. | Ключові показники ефективності | Збереження кількості і якості надання послуг з централізованого водопостачання і водовідведення та постачання теплової енергії для населення на нормативному рівні (додаток 3) |
Додаток 2
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
| № п/п | Завдання | Зміст заходів | Термін виконання | Виконавці | Джерела фінансування | Обсяги фінансування по роках, грн. | Всього | Очікуваний результат | |
| 2026 рік | 2027 рік | грн | |||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 1. | Забезпечення фінансової стабільності комунальних підприємств Острозької міської ради | Відшкодування різниці в діючих тарифах на послугу з постачання теплової енергії для населення (виробництво теплової енергії, її транспортування та постачання) | 2026 - 2027 роки | Управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконкому Острозької міської ради; Острозьке КП «Теплоенергія» |
Бюджет Острозької міської територіальної громади | 855 000,0 | 420 000,0 | 1 275 000,00 | - дотримання вимог діючого законодавства - Стабільне функціонування комунального підприємства та стале проходження осінньо-зимового періоду |
| Всього: | 855 000,0 | 420 000,0 | 1 275 000,00 | ||||||
Додаток 3
до Програми
ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ПРОГРАМИ
| № з/п |
Назва показника | Одиниця виміру | Вихідні дані на початок дії Програми | Виконання програми | |
| 2026 рік | 2027 рік | ||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 6 7 8 |
6 |
| І. Показники затрат | |||||
| 1 | Обсяг видатків запланованих на фінансування відшкодування різниці в тарифах надавачу послуг з постачання теплової енергії | грн | 0 | 855 000,0 | 420 000,0 |
| II Показники продукту | |||||
| 1 | Кількість підприємств, яким планується надати підтримку на відшкодування різниці в тарифах | од. | 1 | 1 | 1 |
| III. Показники ефективності | |||||
| 1 | Середня сума відшкодування різниці в тарифах на підприємство | грн | 0 | 855 000,0 | 420 000,0 |
| IV Показники якості | |||||
| 1 | Питома вага відшкодування різниці в тарифах у загальній сумі підтвердженої різниці в тарифах | % | 0 | 100 | 100 |
Додаток 4
до Програми
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
| Обсяг коштів, що пропонується залучити на виконання Програми | Виконання Програми | Всього витрат на виконання Програми | |
| 2026 рік | 2027 рік | ||
| Обсяг коштів, всього, зокрема: | 855 000,0 | 420 000,0 | 1 275 000,00 |
| Державний бюджет | - | - | - |
| Обласний бюджет | - | - | - |
| Бюджет Острозької міської територіальної громади | 855 000,0 | 420 000,0 | 1 275 000,00 |
| Інші джерела | - | - | |
| Додаток 5 До Програми |
ПОРЯДОК
відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради
1. Цей Порядок визначає механізм розрахунків, обліку та відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради (далі – Порядок) - надавачам послуг постачання теплової енергії для населення, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі – комунальні послуги), яка утворюється у зв’язку з невідповідністю фактичної вартості послуг тарифам, що встановлені виконавчим комітетом міської ради (далі — різниця в тарифах).
2. Видатки на відшкодування різниці в тарифах комунальним підприємствам, що пов’язані із дією тарифів на комунальні послуги, нижчих від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, передбачаються у місцевому бюджеті відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», а також з врахуванням бюджетного запиту головного розпорядника коштів.
3. Обсяг відшкодування різниці в тарифах визначається комунальним підприємством як різниця між фактичними витратами (з урахуванням витрат інвестиційної діяльності та фінансових витрат, пов’язаних з інвестиційною діяльністю) на комунальні послуги і фактичними нарахуваннями згідно з тарифами, що затверджувалися рішенням виконавчого комітету міської ради відповідно до Порядків формування тарифів на комунальні послуги, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №869 від 01.06.2011 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» зі змінами та доповненнями (далі – Порядок формування тарифів на комунальні послуги)
Обсяг відшкодування різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів від основної діяльності, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність комунального підприємства (відшкодування різниці в тарифах та/або кошти, отримані з бюджетів на відшкодування окремих витрат, згідно із складовими встановлених тарифів тощо).
Розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах здійснюється комунальним підприємством окремо за звітний квартал та наростаючим підсумком за звітний період згідно з додатком 1 до Порядку.
Розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах здійснюється без урахування податку на додану вартість.
4. Фактичні нарахування визначаються комунальним підприємством виходячи із встановлених тарифів на відповідні комунальні послуги (без урахування податку на додану вартість), розрахованих за вимогами Порядків формування тарифів на комунальні послуги, затверджених постановами Кабінету Міністрів України.
Сума нарахувань визначається шляхом множення обсягів реалізації послуг на тарифи (без урахування податку на додану вартість), що діяли протягом періоду, за який розраховуються фактичні нарахування, для відповідних категорій споживачів (якщо застосовується така диференціація) в розрізі видів діяльності.
Сума фактичних нарахувань зменшується на суми здійснених перерахунків та коригувань:
- у зв’язку з ненаданням послуг або наданням їх не в повному обсязі, зниженням якості;
- в результаті встановлених контролюючим органом порушень порядку формування тарифів;
- в результаті коригування нарахування за комунальні послуги.
Показники фактичних нарахувань повинні кореспондуватися з показниками, відображеними у галузевій звітності.
Розрахунок фактичних нарахувань здійснюється окремо за звітний квартал та наростаючим підсумком за звітний період з урахуванням періоду дії тарифів для відповідних категорій споживачів (якщо застосовується така диференціація), встановлених виконавчим комітетом міської ради, та оформлюється відповідно додатку 2 до Порядку.
5. Фактичні витрати, що використовуються для розрахунку обсягу відшкодування різниці в тарифах, приводяться комунальним підприємством у відповідність з тарифною методологією - фактичні витрати комунального підприємства визначаються відповідно до витрат, які можуть включатися до складу тарифів на відповідні комунальні послуги, згідно з вимогами Порядку формування тарифів на комунальні послуги.
До фактичних витрат комунального підприємства, на основі яких здійснюється розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах, належать витрати, які згідно з Податковим кодексом України враховуються під час визначення об’єкта обкладення податком на прибуток підприємств.
Обсяг фактичних витрат на комунальні послуги визначається без урахування витрат на інші види діяльності такого комунального підприємства.
Під час визначення фактичних витрат, пов’язаних із інвестиційною діяльністю, що не увійшли до собівартості комунальної послуги, враховується сума/обсяг коштів, фактично сплачених комунальним підприємством для повного фінансування заходів щодо об’єктів інвестиційної програми, затвердженої, погодженої, схваленої в установленому законодавством порядку, введених в експлуатацію відповідно до вимог законодавства та прийнятих на баланс, та щодо сплати кредитних зобов’язань перед міжнародними фінансовими установами.
Фактичні адміністративні та загальновиробничі витрати розподіляються між видами діяльності комунальних підприємств відповідно до баз розподілу, які використовувалися під час формування та встановлення тарифів на комунальні послуги.
Під час визначення фактичних витрат комунальним підприємством, на основі яких здійснюється розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах, рівень втрат теплової енергії/питної води в мережах слід враховувати на рівні фактичних, але не більше розміру втрат, які враховані в діючих тарифах на відповідні комунальні послуги (у відсотках), що застосовувалися до відповідної категорії споживачів (якщо застосовується така диференціація).
Розрахунок фактичних витрат здійснюється комунальним підприємством окремо за звітний квартал та наростаючим підсумком за звітний період та оформляється відповідно до додатку 3 до Порядку.
Відшкодування різниці в тарифах на комунальні послуги розраховується поквартально для групи споживачів «населення».
6. У разі виникнення розбіжностей (невідповідностей) між показниками, зазначеними у галузевій звітності, та розрахунковими показниками, відображеними у додатках, комунальне підприємство подає обґрунтування щодо таких розбіжностей (невідповідностей) у письмовій (довільній) формі.
7. Комунальні підприємства міської ради мають право на отримання відшкодування різниці в тарифах з бюджету громади у випадку затвердження виконавчим комітетом Острозької міської ради тарифів нижчих від економічно обґрунтованого розміру. Для отримання компенсації комунальне підприємство подає до виконавчого комітету заяву та пакет документів, що підтверджують обґрунтованість розрахунків.
Комунальні підприємства Острозької міської ради готують розрахунки відшкодування втрат підприємств, зумовлених різницею між розмірами економічно обґрунтованих та застосованих тарифів на послуги з постачання теплової енергії для населення, централізованого водопостачання та водовідведення, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 15 вересня 2021 р. № 977 «Про затвердження Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах» та даного Порядку.
Для отримання відшкодування різниці в тарифах комунальним підприємством подаються наступні документи:
7.1 Заява довільної форми на ім’я міського голови та голови постійно-діючої комісії з перевірки здійснених розрахунків економічно обґрунтованих витрат, які включаються до тарифів на житлово-комунальні та ритуальні послуги, а також обсягу відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради;
7.2. Розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах на комунальні послуги, в т.ч. по категоріях споживачів (якщо застосовується така диференціація) - за формою згідно додатку 1 до Порядку;
7.3. Розрахунок фактичних нарахувань за комунальні послуги за звітний підсумковий період - за формою згідно додатку 2 до Порядку;
7.4. Розрахунок фактичних витрат надання комунальних послуг за звітний підсумковий період - за формою згідно додатку 3 до Порядку;
7.5. Копія рішення виконавчого комітету міської ради про встановлення відповідних тарифів на комунальні послуги, що діяли протягом звітного підсумкового періоду;
7.6. Фінансовий звіт про витрати на виробництво, фінансові показники діяльності підприємства та інша галузева звітність за встановленими для відповідного виду діяльності звітними формами за звітний підсумковий період.
7.7 Фінансова звітність комунального підприємства за звітний підсумковий період.
7.8 Копії протоколів Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Рівненської обласної військової адміністрації (за наявності).
7.9 Акти звірки по кредиторській заборгованості за спожиті енергоносії, сформовані станом на 01 число місяця, в якому подаються документи для затвердження обсягу відшкодування різниці в тарифах.
7.10. Пояснювальна записка.
8. Пакет документів подається комунальним підприємством в паперовому та електронному вигляді, із належно засвідченим підписом керівника або іншої уповноваженої особи комунального підприємства та скріпленим печаткою.
Розгляд розрахунків обсягів заборгованості з різниці в тарифах та проведення їх аналізу здійснює постійно-діюча комісія з перевірки здійснених розрахунків економічно обґрунтованих витрат, які включаються до тарифів на житлово-комунальні та ритуальні послуги, а також обсягу відшкодування різниці в тарифах для комунальних підприємств Острозької міської ради (далі - комісія), відповідно до Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах, затвердженої Кабінетом Міністрів України та даного Порядку. Рішення комісії оформляється протоколом.
9. Відповідальність за достовірність підтверджуючих документів, використаних при підготовці розрахунку різниці між тарифами, правильності наданих розрахунків та використання коштів, покладається на директорів комунальних підприємств та фахівців задіяних в розрахунках.
10. При отриманні погодження комісії, фінансове управління міської ради перераховує кошти з бюджету міської територіальної громади управлінню містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради, яке в подальшому перераховує їх одержувачам бюджетних коштів - комунальним підприємствам громади на рахунки, які відкриті в Управлінні Державної Казначейської Служби України для проведення розрахунків за електричну енергію та природний газ, в т.ч. погашення заборгованості, яка виникла в минулі періоди.
11. Обсяг відшкодування різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів від основної діяльності, які безпосередньо використано на операційну (основну) діяльність комунального підприємства (відшкодування різниці в тарифах та/або кошти, отримані з бюджетів на відшкодування окремих витрат, згідно із складовими встановлених тарифів тощо).
Розрахунок обсягу відшкодування різниці в тарифах здійснюється комунальним підприємством окремо за звітний квартал та наростаючим підсумком за звітний період.
12. У разі наявності заборгованості з різниці в тарифах на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послугу з постачання теплової енергії до 01 січня 2026 року, такий обсяг підлягає затвердженню відповідно до даної Програми та має бути відшкодований першочергово. Такі кошти можуть також використовуватися на погашення відповідної заборгованості за спожиті енергоносії, яка виникла до 01 січня 2026 року, якщо така заборгованість підтверджена актами звірки та діючими договорами з енергопостачальниками.
13. Комунальні підприємства зобов’язані використовувати отримані бюджетні кошти відповідно до плану використання.
14. У разі встановлення отримання комунальним підприємством зайвих обсягів відшкодування різниці в тарифах, їх повернення здійснюється у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.
15. Контроль за використанням бюджетних коштів здійснюються відповідно до чинного законодавства.
Додаток 1 до Порядку відшкодування різниці
в тарифах для комунальних підприємств
Острозької міської ради
РОЗРАХУНОК
обсягу відшкодування різниці в тарифах на
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
(послугу з постачання теплової енергії, послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення)
_________________________________________________________________________________________________
(найменування комунального підприємства, код згідно з ЄДРПОУ)
(гривень)
| Звітний період | Фактичні нарахування згідно із затвердженими (встановленими) тарифами, за винятком суми проведених перерахунків та коригувань | Фактичні витрати (з урахуванням витрат інвестиційної діяльності та фінансових витрат, пов’язаних з інвестиційною діяльністю) на послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення |
Різниця між фактичними витратами та фактичними нарахуваннями (графа 3 – графа 2) |
Сума трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів, які безпосередньо використані на операційну (основну) діяльність комунального підприємства | Сума компенсації включена до складу тарифів та/або сума відшкодування втрат, які виникають протягом періоду розгляду розрахунків тарифів, встановлення та їх оприлюднення уповноваженим органом | Обсяг відшкодування різниці в тарифах (графа 4 – графа 5 – графа 6) |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| … | ||||||
| Усього | ||||||
| ______________________________________________ (посада керівника комунального підприємства) |
_______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
| Головний бухгалтер | _______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
МП
“___” ____________ 20__ р.
Додаток 2 до Порядку відшкодування різниці
в тарифах для комунальних підприємств
Острозької міської ради
РОЗРАХУНОК
фактичних нарахувань за _______________________________________________________________________________________
(послугу з постачання теплової енергії, послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення)
за період_________________ 20____ року_____________________________________________________________________________________________________
(найменування комунального підприємства, код згідно з ЄДРПОУ)
(гривень)
| Розділ | Назва тарифу, що застосовується у розрахунковому періоді | Категорія споживачів (якщо застосовується така диференціація) |
Документ, згідно з яким встановлено тариф, зазначений у графі 1 (рішення виконавчого комітету, дата та номер) |
Період застосування тарифу, дата | Розмір тарифу, гривень за одиницю (без податку на додану вартість) | Одиниця виміру, Гкал, куб. метрів |
Обсяги реалізації споживачам, одиниць | Сума нарахувань за тарифом, гривень (графа 6 х графа 8) |
Сума здійснених перерахунків та коригувань, гривень | Сума фактичних нарахувань з урахуванням перерахунків та коригувань, гривень (графа 9 – графа 10) | |
| з | по | ||||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | |
| I | … | ||||||||||
| ... | |||||||||||
| Усього дохід за діючими тарифами, гривень, у тому числі (якщо застосовується така диференціація) | |||||||||||
| для потреб населення | |||||||||||
| для потреб організацій та установ, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів | |||||||||||
| для потреб інших (комерційних) споживачів | |||||||||||
| ІІ | Сума трансфертів та фінансової допомоги з державного та місцевого бюджетів, які безпосередньо використано на основну (операційну) діяльність комунального підприємства, гривень | ||||||||||
| ІІІ | Сума фактичних нарахувань для визначення заборгованості з різниці в тарифах, гривень (розділ І + розділ ІІ) | ||||||||||
| ______________________________________________ (посада керівника комунального підприємства) |
_______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
| Головний бухгалтер | _______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
МП
Додаток 3 до Порядку відшкодування різниці
в тарифах для комунальних підприємств
Острозької міської ради
РОЗРАХУНОК
фактичних витрат за _________________ 20__року з надання послуг
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
(послугу з постачання теплової енергії, послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення)
_________________________________________________________________________________________________
(найменування комунального підприємства, код згідно з ЄДРПОУ)
(гривень)
| Порядковий номер | Найменування показників | Одиниця виміру |
Фактичні витрати(на послугу з постачання теплової енергії та постачання гарячого водопостачання, послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення) відповідно до форм звітності | Фактичні витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією | Відхилення (графа 5 – графа 4) |
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| 1 | Виробнича собівартість, у тому числі: | гривень | |||
| 1.1 | Прямі витрати, у тому числі: | гривень | |||
| 1.1.1 | матеріальні витрати, у тому числі: | гривень | |||
| 1.1.1.1 | паливо | гривень | |||
| 1.1.1.2 | електрична енергія для технологічних потреб | гривень | |||
| 1.1.1.3 | інші прямі матеріальні витрати | гривень | |||
| 1.1.2 | прямі витрати на оплату праці | гривень | |||
| 1.1.3 | відрахування на соціальні заходи | гривень | |||
| 1.1.4 | амортизаційні відрахування | гривень | |||
| 1.1.5 | інші витрати | гривень | |||
| 1.2 | Загальновиробничі витрати, у тому числі: | гривень | |||
| 1.2.1 | витрати на оплату праці | гривень | |||
| 1.2.2. | відрахування на соціальні заходи | гривень | |||
| 1.2.3 | амортизаційні відрахування | гривень | |||
| 1.2.4 | інші витрати | гривень | |||
| 2 | Адміністративні витрати, у тому числі: | гривень | |||
| 2.1 | витрати на оплату праці | гривень | |||
| 2.2 | відрахування на соціальні заходи | гривень | |||
| 2.3 | амортизаційні відрахування | гривень | |||
| 2.4 | інші витрати | гривень | |||
| 3 | Витрати на збут, у тому числі: | гривень | |||
| 3.1 | витрати на оплату праці | гривень | |||
| 3.2 | відрахування на соціальні заходи | гривень | |||
| 3.3 | амортизаційні відрахування | гривень | |||
| 3.4 | інші витрати | гривень | |||
| 4 | Інші операційні витрати | гривень | |||
| 5 | Витрати операційної діяльності, у тому числі: | гривень | |||
| 5.1 | матеріальні витрати, у тому числі: | гривень | |||
| 5.1.1 | паливо | гривень | |||
| 5.1.2 | електрична енергія | гривень | |||
| 5.1.3 | матеріальні витрати | гривень | |||
| 5.1.4 | паливно-мастильні матеріали | гривень | |||
| 5.1.5 | інші матеріальні витрати | гривень | |||
| 5.2 | витрати на оплату праці | гривень | |||
| 5.3 | відрахування на соціальні заходи | гривень | |||
| 5.4 | амортизація | гривень | |||
| 5.5 | ремонти підрядним способом | гривень | |||
| 5.6 | податки та збори | гривень | |||
| 5.7 | решта витрат операційної діяльності | гривень | |||
| 6 | Фінансові витрати | гривень | |||
| 7 | Інші витрати | гривень | |||
| 8 | Повна собівартість продукції (послуг) | гривень |
| ______________________________________________ (посада керівника комунального підприємства) |
_______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
| Головний бухгалтер | _______________________ (підпис) |
____________________________ (ініціали та прізвище) |
МП

