ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 22
Текст:проєкт
ОСТРОЗЬКА МІСЬКА РАДА
(82 сесія, восьме скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
29 серпня 2025 року м. Острог №
Про Прогноз бюджету
Острозької міської
територіальної громади
на 2026 - 2028 роки
1753400000
(код бюджету)
Відповідно до статей 751 та 752 Бюджетного кодексу України, керуючись пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, заслухавши та обговоривши Прогноз бюджету Острозької міської територіальної громади на 2026 - 2028 роки, за погодженням з постійними комісіями, Острозька міська рада
в и р і ш и л а :
- Взяти до відома Прогноз бюджету Острозької міської територіальної громади на 2026 - 2028 роки, схвалений рішенням виконавчого комітету Острозької міської ради 19 серпня 2025 року за № 211 , що додається.
- Контроль за виконанням цього рішення доручити постійній комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту та секретарю Острозької міської ради Костянтину КИРИЛЮКУ, організацію виконання – начальнику фінансового управління виконавчого комітету Острозької міської ради Інні КОКОШКО.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Прогноз
бюджету Острозької міської територіальної громади
(найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці)
на 2026-2028 роки
(середньостроковий бюджетний період)
(1753400000)
(код бюджету)
І. Загальна частина
Прогноз бюджету Острозької міської територіальної громади на 2026-2028 роки (надалі - Прогноз) розроблено на виконання статті 751 Бюджетного кодексу України, дію якої відновлено Законом України від 18.09.2024 № 3979-ІХ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України», базуючись на схваленій постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 №774 Бюджетній декларації на 2026-2028 роки, Основних прогнозних макропоказниках економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки (лист Мінекономіки від 14.04.2025 №3011-02/30287-03), Податкового та Бюджетного кодексів України та інших документах, що стосуються середньострокового планування.
Прогноз складено враховуючи Методичні рекомендації та Інструкцію щодо складання місцевих бюджетів на середньострокову перспективу, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2021 № 314 ( зі змінами).
Метою Прогнозу є формування послідовної та передбачуваної бюджетної політики Острозької міської територіальної громади (надалі – Острозької МТГ) на середньостроковий період, створення дієвого механізму управління бюджетним процесом в умовах війни, із перспективою поступового відновлення.
Основними завданнями Прогнозу є:
- визначення обсягу ресурсів бюджету Острозької МТГ на середньострокову перспективу та встановлення взаємозв’язку між пріоритетами розвитку та можливостями бюджету;
- прогнозування обсягів видатків, пов’язаних із продовженням існуючих бюджетних програм та визначення наявності фінансового ресурсу для планування нових напрямків спрямування коштів;
- забезпечення стабільної діяльності установ бюджетної сфери для задоволення потреб жителів громади шляхом надання якісних послуг в сфері освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, тощо;
- фінансування інвестиційних проєктів (програм), що мають термін реалізації більше одного року;
- підвищення результативності, ефективності та прозорості витрачання бюджетних коштів;
- посилення бюджетної дисципліни та контролю за витратами бюджету громади, ефективне управління бюджетними коштами, зокрема, завдяки застосуванню програмно-цільового методу бюджетування.
Показники Прогнозу є орієнтирами бюджетної політики у середньостроковому періоді для збалансування напрямів політики розвитку з можливостями бюджету.
Очікувані результати реалізації прогнозу – досягнення балансу між напрямами розвитку громади та її бюджетними можливостями, враховуючи ризики та економічні виклики, що впливають на економіку Острозької МТГ в умовах повномасштабної російської агресії.
Можливими ризиками невиконання прогнозних показників є:
- наслідки військової агресії Російської Федерації, зокрема, руйнування виробничих комплексів та об’єктів інфраструктури, енергосистеми, спад економічних показників внаслідок припинення діяльності підприємств, скорочення працюючих, міграція робочої сили, що може призвести до скорочення ВВП держави та основного капіталу громади, та відповідно – зменшення надходжень до бюджету;
- зміна бюджетного та податкового законодавства, зокрема, зміна податкових ставок, термінів і правил сплати податків, введення або відміна пільг, тощо;
- ріст інфляції та курсу долара США, євро, що призведе до значного збільшення цін на товари, послуги;
- скорочення обсягу міжбюджетних трансфертів з державного та інших бюджетів, зменшення обсягу інвестицій;
- зростання цін на енергоносії.
Заходами з мінімізації впливу фіскальних ризиків на показники бюджету є:
- мобілізація додаткових ресурсів до бюджету, використання всіх наявних резервів залучення коштів; - удосконалення інструментів бюджетного прогнозування;
- продовження співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.
Прогноз бюджету включає основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку Острозької МТГ, показники доходів, видатків, фінансування та кредитування бюджету, обсяг публічних інвестицій, прогнозні показники міжбюджетних трансфертів.
Попередній Прогноз було затверджено у 2021 році на 2022-2024 роки та в подальшому прогнозування було призупинено у зв’язку із воєнним станом.
ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку
Острозька міська територіальна громада створена відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів».
Громада займає 704 км2 та розташована у південній частині Рівненської області. Густота населення громади складає 61 особу/км2. Громада об’єднує 55 сільських населених пунктів та місто Острог.
Демографічна ситуація.
Кількість наявного населення Острозької міської територіальної громади, тис. осіб.
01.01.2020 | 01.01.2021 | 01.01.2022* | 01.05.2025 |
43,2 | 42,7 | 42,2 | 36,5 |
* - Міністерство фінансів України своїм листом від 04.04.2025 № 05110-09-6/9883 проінформувало, що згідно зі статтями 98 та 99 Бюджетного кодексу України одним із параметрів визначення індексу податкоспроможності місцевих бюджетів є кількість населення, інформацію про яку Міністерство фінансів (далі-Мінфін) отримувало від Державної служби статистики України (далі-Держстат).
Держстат поінформував Мінфін, що отримання територіальними органами Держстату відповідних адміністративних даних у повному обсязі наразі не є можливим. Відповідно, оцінка чисельності населення, починаючи з даних станом на 01.03.2022, здійснюватися не може та використання інформації Держстату щодо чисельності наявного населення без її оновлення надалі не можливе.
У зв’язку з цим, для розрахунку горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2026-2028 роки Мінфін використовуватиме інформацію Державної міграційної служби України про кількість осіб, які задекларували/зареєстрували своє місце проживання на території відповідної територіальної громади станом на 01.05.2025, в тому числі за віковими групами.
Відповідно до інформації Державної міграційної служби України кількість осіб, які задекларували/зареєстрували своє місце проживання на території Острозької міської територіальної громади станом на 01.05.2025 становить 36,5 тис. осіб.
Демографічна ситуація в Острозькій МТГ свідчить про зменшення чисельності населення. Ця загальна тенденція, як для країни так і для громади, зумовлена низькою народжуваністю та високою смертністю, а також міграційними процесами в умовах війни.
Спеціалізація Острозької міської територіальної громади має спільні характерні риси розвитку Рівненської області, проте має ряд особливостей та відмінностей.
Чисельність наявного населення громади складає 3,7% від чисельності населення Рівненської області. Протягом попередніх років як по Рівненській області так і по Острозькій громаді спостерігалося його скорочення. У структурі населення по області та громаді найбільшу питому вагу займає населення працездатного віку, що визначає значний трудовий потенціал для розвитку.
Найбільша кількість працівників Острозької міської територіальної громади зайнята у таких галузях як освіта (30,7%), сільське господарство (12,6%), оптова та роздрібна торгівля, торгівля транспортними засобами, послуги з їх ремонту (11,6%). По Рівненській області спостерігалася дещо інша структура. Зокрема, у оптовій і роздрібній торгівлі зайнято 26,3%, у сільському господарстві 18,1%, у промисловості 13,2%. Така структура визначає Рівненську область як промислово-сільськогосподарську. Сільськогосподарські товаровиробники Рівненської області мають досить широку спеціалізацію, зокрема виробництво зерна, технічних та кормових культур, овочів, картоплі, розвинуте м’ясомолочне тваринництво та птахівництво.
Сільське господарство відіграє вирішальну роль у розвитку економіки Острозької міської територіальної громади, формуючи не лише продовольчу безпеку, але й сприяючи стабілізації економічних, екологічних та енергетичних аспектів життя регіону. Ця галузь не лише задовольняє потреби в основних продуктах харчування, але й є драйвером розвитку суміжних секторів економіки, стимулюючи соціально-економічний прогрес сільських територій.
Агропромисловий комплекс громади складається з 56 сільськогосподарських підприємств, серед яких 32 фермерських господарства. В аграрному секторі домінує рослинництво, з особливим акцентом на вирощуванні зернових (озима пшениця, ячмінь) та технічних культур (ріпак, кукурудза, соя, соняшник).
Динаміка вирощування цих культур є показником інтенсивного розвитку аграрного сектору. Наприклад, площа посіяних озимих зернових на 01.01.2025 року складає 3091 гектар, що на 788 гектарів перевищує показники минулого року. Аналогічно, площа під озимим ріпаком становить 2281 гектар, а площа, підготовлена під посів ярих та озимих культур, сягнула 11920 гектарів, що є значним зростанням порівняно з попереднім роком. Також посіяно ярих зернових на площі 17193 гектарів у 2025 році, що свідчить про амбіційні плани громади щодо подальшого розвитку аграрного сектору.
Найбільші площі сільськогосподарських угідь на території Острозької міської територіальної громади обробляють сільськогосподарські підприємства:
ТОВ «МЕТАГРО» (землі на території сіл Верхів, Лебеді, Грем'яче, Михайлівка, Плоске, Оженин, Мощаниця, Милятин та ін.),
ТОВ «Горинь Агро Плюс» (сільськогосподарську діяльність здійснюють на землях сіл Білашів, Радужне, Дерев'янче, Точевики, Вілія, Кутянка, Болотківці, Данилівка, Ілляшівка, Межиріч, Слобідка, Прикордонне, Новородчиця, Теремне та ін.),
ТОВ «Західна агровиробнича компанія» (обробляють землі на території сіл Грем'яче, Межиріч, Хорів, Почапки, Тесів, Садки, Бадівка, Милятин, Мощаниця та ін),
ТОВ «Фірма Агро-Трак» (землі на території сіл Тесів, Сіянці, Бухарів, Почапки, Мощаниця та ін.),
ТОВ «Акріс Агро Груп» (землі на території сіл Грем'яче, Хорів, Новомалин, Сіянці, Межиріч, Бухарів, Тесів, Оженин та ін.),
СГПП «Розвазьке» (сільськогосподарську діяльність здійснюють на землях сіл Розваж, Межиріч),
ТОВ «Рітер Біо Агро» (землі на території сіл Хорів, Межиріч та ін.),
ТОВ “Користівське” (землі на території сіл Українка, Бубнівка, Вишеньки, Гай, Країв та ін.).
Хоча основний акцент робиться на вирощуванні зернових та технічних культур, особисті селянські господарства відіграють ключову роль у виробництві картоплі, овочів, фруктів, ягід, молока та яєць, заповнюючи нішу, яка не покривається великими агропромисловими комплексами.
Розвиток малого і середнього підприємництва також займає важливе місце в соціально-економічному становищі громади та визначається як один із пріоритетних напрямків її стратегічного розвитку.
В умовах відкритої збройної агресії Російської федерації проти України суб’єкти господарювання не тільки продовжують свою роботу, а й започатковують новий бізнес. Станом на 01.01.2025 року в громаді підприємницьку діяльність здійснюювали 1456 фізичних осіб-підприємців та 196 діючих малих підприємств. Протягом 2024 року зареєстровано 130 суб’єктів господарювання, в тому числі фізичних осіб - 119, юридичних -11. Разом з тим, із державного реєстру виключено 77 суб’єктів господарської діяльності – фізичних осіб.
Розвиток підприємництва є важливою передумовою для збільшення грошових надходжень до бюджету громади.
У Острозькій міській територіальній громаді, на території промислової зони, яка раніше належала шиноремонтному заводу, успішно функціонують підприємства: швейне виробництво під брендом «СТАФФ» та компанія з виробництва шпонованих плит, як меблевих елементів, «ЕСКАДА–М».
Компанія «СТАФФ» здобула визнання завдяки спеціалізації на виготовленні трикотажних виробів, що включає широкий асортимент одягу, від базових моделей до спеціалізованих виробів. Використання орендованих приміщень колишнього промислового гіганта дозволило «СТАФФ» адаптувати наявну інфраструктуру під сучасні виробничі потреби, ефективно інтегруючи новітні технології та обладнання.
Сучасне обладнання, професійна команда та продумана логістика - все це дозволяє компанії "ЕСКАДА-М" бути лідером з виробництва якісної шпонованої плити в Україні.
Дотримання європейських стандартів дає змогу компанії "ЕСКАДА-М" успішно представляти продукцію не лише на Україні, але й за кордоном, адже продукція експортується до США, Ізраїлю, Польщі та Литви. Наразі виробництво здійснюється 2 виробничими цехами, в яких працює 67 працівників.
В селах Оженин та Хорів активно розвивається ТОВ «РСН-ТРЕЙД» - компанія входить в групу компаній Ріттер Біо Агро, які переважно спеціалізуються на органічному сільському господарстві (зернові та олійні культури, плодоовочівництво, тваринництво та аквакультура) з подальшим експортом органічної сировини в ЄС та Північну Америку.
На початку своєї діяльності компанія РСН Трейд спеціалізувалась на трейдингу органічних зернових та олійних культур в ЄС. З 2021 року було створено власні потужності з вирощування органічних зернових та олійних культур, плодоовочівництва з подальшої переробкою продукції. Компанія визначила своїм пріоритетом вирощування органічних ягідних культур (малина та полуниця) з подальшим їх заморожуванням та експортом. Компанія РСН організувала власне малинове поле 15 га. У 2025 році реалізувала проект з реконструкції старого овочеконсервного заводу (з програмою OT4D, яка реалізується Швейцарською конфедерацією), що дасть змогу експортувати 80-120 т/рік заморожених органічних плодоовочів до партнерських компаній в Німеччині (Hassia, Campo Verde). Також в рамках реалізації проекту публічно-приватного партнерства "Енергетична ефективність переробки аграрної продукції", завдяки програмі Міністерства економіки Німеччини в рамках програми DeveloPPP «Rebuilding Ukraine» консорціумом компаній «Органік Лайф» (Німеччина), «РСН Трейд» (Україна) та GIZ було встановлено сонячну станцію на 305 кВт для забезпечення альтернативним джерелом енергії холодильну камеру, також сонячну станцію на 17 кВт в КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» та начальну модульну станцію на 5кВт в коледж слюсарно-ремонтних технологій м. Острога. Керівництво компанії працює над розширенням потужностей і на території колишнього плодоконсервного заводу заплановано відкриття Індустріально парку, де виготовлятимуть овочеві та ягідні консерви для постачання в Німеччину.
Також РСН-Трейд в с. Хорів розпочате будівництво сучасного комплексу із сушіння та зберігання зерна. Зокрема в 2023 році в експлуатацію введено зерносушарку потужністю сушіння 100 т/доба, що працює на органічних відходах. В рамках розбудови також проведено реконструкцію зернового складу, що дозволяє компанії зберігати 15000 т. зерна. В планах компанії розширення потужностей зберігання до 40000 т. зернової продукції та цукру до 5000 т. Відкриття заплановано на осінь 2025 року.
Показники соціально - економічного розвитку Острозької МТГ на 2026 рік та на два наступних роки окреслюють курс розвитку економіки в цілому та визначають його перспективи на найближче майбутнє, із врахуванням економічних викликів, пов’язаних із війною.
III. Загальні показники бюджету
Прогноз включає показники бюджету Острозької МТГ за основними видами доходів, видатків, кредитування та фінансування, взаємовідносинами бюджету територіальної громади з бюджетами інших рівнів.
При розрахунку показників бюджету Острозької МТГ на 2026-2028 роки враховано:
1. Дохідну частину бюджету Острозької МТГ на середньостроковий період розраховано з урахуванням чинних норм податкового та бюджетного законодавства, макроекономічних показників економічного та соціального розвитку країни, на основі надходжень звітного року, очікуваних надходжень поточного року бюджету Острозької МТГ.
2. Норми положень Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України та застосування чинних ставок оподаткування.
3. Макроекономічні показники економічного і соціального розвитку, визначені з урахуваннями постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026–2028 роки»:
зростання валового внутрішнього продукту у 2026 році – 4,5 відсотка, у 2027 році –
індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) становитиме 108,6 відсотка у 2026 році, 105,9 відсотка у 2027 році, 105,3 відсотка у 2028 році;
індекс цін виробників (грудень до грудня попереднього року) у 2026 році 111,3 відсотка, у 2027 році – 109,4 відсотка, у 2028 році 107,9 відсотка.
4. Показники розміру соціальних стандартів враховано, відповідно до визначених у листі Міністерства фінансів України № 05120-08-6/19235 від 09.07.2025 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів»:
розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року – 8 688 грн (темп приросту – 8,6 відсотка, з 1 січня 2027 року –9 374 грн (темп приросту – 7,9 відсотка), з 1 січня 2028 року – 10 059 грн (темп приросту 7,3 відсотка);
розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня 2026 року – 3 470 грн (темп приросту 8,6 відсотка), з 1 січня 2027 року – 3 744 грн (темп приросту – 7,9 відсотка), з 1 січня 2028 року – 4 018 грн (темп приросту – 7,3 відсотка).
5. Загальні показники бюджету Острозької міської територіальної громади наведено у додатку 1:
на 2026 рік:
доходи бюджету (з міжбюджетними трансфертами) розраховані у сумі 457 296 816 гривень, у тому числі загального фонду – 450 379 410 гривень та спеціального фонду – 6 917 406 гривень;
видатки бюджету визначені у сумі 457 296 816 гривень, у тому числі загального фонду – 449 279 110 гривень та спеціального фонду – 8 017 706 гривень;
на 2027 рік:
доходи бюджету (з міжбюджетними трансфертами) розраховані у сумі 500 203 246 гривень, у тому числі загального фонду – 493 015 160 гривень та спеціального фонду – 7 188 086 гривень;
видатки бюджету визначені у сумі 500 203 246 гривень, у тому числі загального фонду – 491 415 160 гривень та спеціального фонду – 8 788 086 гривень;
на 2028 рік:
доходи бюджету (з міжбюджетними трансфертами) розраховані у сумі 575 110 361 гривень, у тому числі загального фонду – 567 317 760 гривень та спеціального фонду – 7 792 601 гривень;
видатки бюджету визначені у сумі 575 110 361 гривень, у тому числі загального фонду – 564 817 760 гривень та спеціального фонду – 10 292 601 гривень.
ІV. Показники доходів бюджету
Прогноз доходів бюджету Острозької МТГ розраховано на основі норм чинного Бюджетного та Податкового кодексів України, інших законодавчих, нормативних актів.
Показники доходів бюджету наведені у додатку 2 до Прогнозу бюджету Острозької МТГ громади на 2026-2028 роки.
Обсяг дохідної частини бюджету Острозької МТГ на 2026 рік прогнозується у сумі 457 296 816 грн, з них:
доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) – 236 399 406 грн:
податкові надходження – 227 033 000 грн;
неподаткові надходження – 8 419 106 грн;
доходи від операцій з капіталом – 917 300 грн;
цільові фонди – 30 000 грн.
Офіційні трансферти – 220 897 410 грн, з них:
дотації та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 219 135 000 грн.
Обсяг дохідної частини бюджету Острозької МТГ на 2027 рік прогнозується у сумі 500 203 246 грн, з них:
доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) – 257 390 086 грн:
податкові надходження – 247 735 000 грн;
неподаткові надходження – 8 915 086 грн;
доходи від операцій з капіталом – 710 000 грн;
цільові фонди – 30 000 грн.
Офіційні трансферти – 242 813 160 грн, з них:
дотації та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 240 911 500 грн.
Обсяг дохідної частини бюджету Острозької МТГ на 2028 рік прогнозується у сумі 575 110 361 грн, з них:
доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) – 274 744 601 грн:
податкові надходження – 264 486 000 грн;
неподаткові надходження – 9 928 601 грн;
доходи від операцій з капіталом – 300 000 грн;
цільові фонди – 30 000 грн.
Офіційні трансферти – 300 365 760 грн, з них:
дотації та субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 298 324 900 грн.
При прогнозуванні обсягу доходів бюджету Острозької МТГ на 2026-2028 роки враховано:
фактичне виконання дохідної частини бюджету громади за результатами звітного періоду 2024 року;
фактичне виконання дохідної частини бюджету міської територіальної громади станом на 01.07.2025 року;
макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки, визначені Бюджетною декларацією на 2026-2028 роки, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2025 № 774;
підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;
застосування чинних ставок загальнодержавних податків;
відновлення зарахування до державного бюджету податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотки, що тимчасово спрямовувався до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад (60%);
спрямування податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України у розмірі 75 відсотків на відповідній території України (крім території міста Києва) та у розмірі 40 відсотків – на території міста Києва, до спеціального фонду державного бюджету у 2026 році та до загального фонду місцевих бюджетів у 2027–2028 роках;
застосування індексу споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів;
застосування ставок місцевих податків та зборів, встановлених рішенням Острозької міської ради від 27.06.2025 № 2448 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Острозької міської територіальної громади».
Доходи загального фонду бюджету Острозької міської територіальної громади у 2025 році на 47,4% складаються з податкових, неподаткових надходжень і на 52,6% з трансфертів, у 2026 році – 51,0% та 49,0% відповідно, у 2027 році – 50,7% та 49,3% відповідно, у 2028 році – 47,0% та 53,0% відповідно.
Найбільшу питому вагу у складі доходів загального фонду бюджету (без трансфертів) мають:
- податок та збір на доходи фізичних осіб (питома вага у 2025 році– 54,8%, прогноз 2026 року – 55,6%, 2027 року – 57,7%, 2028 року – 59,0%);
- єдиний податок (питома вага у 2025 році – 22,8%, прогноз 2026 року – 23,0%, 2027 року – 22,1%, 2028 року –21,7%);
- акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (питома вага у 2025 році – 2,8%, прогноз 2026 року – 2,7%, 2027 року – 2,5%, 2028 року –2,3%).
У доходах спеціального фонду бюджету найбільшу питому вагу мають:
- власні надходження бюджетних установ (питома вага у 2025 році – 61,0%, прогноз 2026 року – 83,8%, 2027 року- 87,2%, 2028 року -93,5%);
- доходи бюджету розвитку (питома вага у 2025 році 37,1%, прогноз 2026 року – 13,3%, 2027 року -9,9%, 2028 року – 3,8%).
Основними бюджетоутворюючими платниками до місцевого бюджету є: - з податку на доходи фізичних осіб - управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Острозької міської ради, Національний університет «Острозька академія», КНП «Острозька багатопрофільна лікарня», КП «Острозька обласна психіатрична лікарня;
- з акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів –ТОВ «АТБ-маркет», ПрАТ «Славутський пивзавод» ТОВ «РІВНЕ ТОР», ТзОВ ТВК«Львівхолод»;
- з плати за землю – ТОВ «Метагро», ТОВ «Горинь Агро плюс», ТОВ ВКФ «Несподіваний шанс», АТ «Укртранснафта»;
- з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – Острозьке СТ, ТОВ «Цукровий завод», ТОВ «Ескада М», ТОВ «Укртелеком»;
- з єдиного податку - ТОВ «Рівнебудмайстер», ТОВ БК «Смартінвестбуд», ТОВ «Буд-іновація», ТОВ «НБК-Рівне», ТОВ «Провулок зелений».
V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого Острозькою міською радою боргу та надання місцевих гарантій.
Фінансування бюджету
Прогнозні показники фінансування Острозької МТГ враховують передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) на реалізацію публічних інвестицій, на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій із зазначенням пріоритетних напрямів таких публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади.
Профіцит за загальним фондом та дефіцит за спеціальним фондом бюджету Острозької МТГ визначений у сумі:
на 2026 рік – 1 100 300 грн, на 2027 рік – 1 600 000 грн, на 2028 рік – 2 500 000 грн.
Пріоритетними напрямками розвитку міської територіальної громади на середньостроковий період, визначено об‘єкти соціально-економічного значення в усіх галузях і сферах діяльності, підвищення рівня умов для населення громади, підтримка в належному стані об’єктів житлово - комунального господарства, інших об’єктів інфраструктури територіальної громади, визначених Стратегією розвитку Острозької міської територіальної громади, впровадження заходів з енергозбереження, а також, виконання в межах фінансових можливостей міських цільових програм.
Показники фінансування бюджету наведені у додатку 3 до Прогнозу бюджету Острозької МТГ на 2026-2028 роки.
Додаток 4 «Показники місцевого боргу» та Додаток 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою боргу» відсутні, у зв’язку з відсутністю інформації для відображення в зазначених додатках до Прогнозу бюджету Острозької МТГ на 2026-2028 роки.
VI. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
Перехід до середньострокового прогнозування є складовою частиною
програмно-цільового методу, який використовується у бюджетному процесі,
та передбачає узгодження стратегічних планів, проєктів, програм з реальними
можливостями бюджету громади.
В основу формування обсягів видатків Прогнозу покладено вимоги
положень Бюджетного кодексу України, інших законодавчих актів, що
стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, основних макроекономічних показників економічного і соціального розвитку України, визначених Бюджетною декларацією на 2026–2028 роки, схваленою постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 №774.
Основним завданням бюджетної політики на місцевому рівні на
середньостроковий період залишатиметься забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету територіальної громади, ефективне використання бюджетних коштів в умовах обмеженості бюджетних ресурсів.
Середньострокове бюджетне планування здійснюватиметься з урахуванням стратегічних документів територіальної громади, показники яких є орієнтирами для досягнення цілей державної/регіональної/місцевої політик.
Прогноз витрат складено на основі поданих головними розпорядниками
бюджетних коштів пропозицій до прогнозу бюджету, враховуючи гендерний аспект у процесі планування, виконання та звітності про виконання бюджетних програм.
Під час складання прогнозних показників видаткової частини на 2026-
2028 роки, в першочерговому порядку врахована потреба в коштах на оплату
праці працівників бюджетних установ відповідно до умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, які споживаються бюджетними установами, з урахуванням пріоритетності видатків, обґрунтованості витрат, що передбачає детальні розрахунки в межах граничних показників з урахуванням кількісних та вартісних факторів, які впливають на обсяг видатків у плановому та наступних за плановим двох бюджетних періодах.
Особлива увага приділятиметься оглядам витрат у сферах, які мають істотний вплив на видатки бюджету громади та визначені Планом України як пріоритетні, серед яких соціальний захист, освіта, охорона здоров’я, енергетика.
При складані Прогнозу враховані обсяги видатків для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально-культурної сфери, надання встановлених власних соціальних гарантій для малозахищених верств населення, ветеранів війни та членів їх сімей, підтримку в належному стані об’єктів житлово-комунального господарства, впровадження заходів з енергозбереження, а також виконання в межах фінансових можливостей міських цільових програм.
Загальний обсяг видатків Прогнозу бюджету Острозької МТГ на середньостроковий період (з урахуванням обсягів субвенцій з державного бюджету) складає:
за загальним фондом:
на 2026 рік – 449 279 110 грн (з урахуванням міжбюджетних трансфертів з бюджетів всіх рівнів – 147 452 410 грн, в т. ч. освітньої субвенції з державного бюджету у сумі 145 690 000 грн);
на 2027 рік – 491 415 160 грн (з урахуванням міжбюджетних трансфертів з бюджетів всіх рівнів – 159 095 760 грн, в т. ч. освітньої субвенції з державного бюджету у сумі 157 194 100 грн);
на 2028 рік – 564 817 760 грн (з урахуванням міжбюджетних трансфертів з бюджетів всіх рівнів – 170 738 960 грн, в т. ч. освітньої субвенції з державного бюджету у сумі 168 698 100 грн);
за спеціальним фондом:
на 2026 рік – 8 017 706 грн за рахунок наступних джерел надходжень:
кошти, що передаються із загального фонду до спеціального фонду
бюджету розвитку – 1 100 300 грн;
за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку – 917 300 грн;
за рахунок надходжень до фонду охорони навколишнього природного середовища – 175 000 грн;
за рахунок надходжень до цільового фонду Острозької міської територіальної громади – 30 000 грн;
за рахунок власних надходжень бюджетних установ – 5 795 106 грн.
на 2027 рік – 8 788 086 грн за рахунок наступних джерел надходжень:
кошти, що передаються із загального фонду до спеціального фонду бюджету розвитку – 1 600 000 грн;
за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку – 710 000 грн;
за рахунок надходжень до фонду охорони навколишнього природного середовища – 177 000 грн;
за рахунок надходжень до цільового фонду Острозької міської територіальної громади – 30 000 грн;
за рахунок власних надходжень бюджетних установ - 6 271 086 грн.
на 2028 рік – 10 292 601 грн за рахунок наступних джерел надходжень:
кошти, що передаються із загального фонду до спеціального фонду бюджету розвитку – 2 500 000 грн;
за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку – 300 000 грн;
за рахунок надходжень до фонду охорони навколишнього природного середовища – 178 000 грн;
за рахунок надходжень до цільового фонду Острозької міської територіальної громади – 30 000 грн;
за рахунок власних надходжень бюджетних установ – 7 284 601 грн.
Видатки бюджету розвитку, у тому числі, обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Острозької міської територіальної громади прогнозується за рахунок наступних джерел:
коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку:
на 2026 рік у сумі 1 100 300 грн,
на 2027 рік у сумі 1 600 000 грн,
на 2028 рік у сумі 2 500 000 грн.
коштів спеціального фонду бюджету розвитку за рахунок надходжень від відчудження майна та продажу землі:
на 2026 рік у сумі 917 300 грн,
на 2027 рік у сумі 710 000 грн,
на 2028 рік у сумі 300 000 грн.
Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
головним розпорядникам коштів відображені у додатку 6 до Прогнозу бюджету Острозької міської територіальної громади на 2026-2028 роки.
Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною
класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету відображені у
додатку 7 до Прогнозу бюджету Острозької міської територіальної громади на
2026-2028 роки.
Видатки характеризуються реалізацією наступних напрямів за Типовою
програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету.
Державне управління
У межах реалізації програми «Державне управління» визначені наступні цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковий період:
підвищення ефективності використання бюджетних коштів при забезпеченні здійснення власних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування через функціонування діяльності виконавчих органів місцевих рад;
здійснення управлінського організуючого впливу шляхом використання повноважень виконавчої влади через організацію виконання законів, здійснення управлінських функцій виконавчими органами Острозької міської ради, з метою комплексного соціально-економічного та культурного розвитку територіальної громади, створення умов для реалізації громадянами їх прав і свобод.
Показниками досягнення цілей є:
якість надання адміністративних послуг населенню;
результативність та ефективність використання коштів на утримання та забезпечення функціонування виконавчих органів Острозької міської ради;
рівень впливу жителів громади на місцеву владу та можливість їх участі у прийнятті рішень.
Пріоритетними завданнями розвитку галузі є:
забезпечення створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання населенню місцевим самоврядуванням, утвореними установами та закладами високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг, створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення власних і делегованих повноважень.
Кількість головних розпорядників бюджетних коштів за програмою
«Державне управління» зі статусом юридичної особи – 7 (Острозька міська рада, управління освіти, молоді та спорту, управління праці та соціального захисту населення, відділ культури і туризму, управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування, управління забезпечення надання адміністративних послуг, фінансове управління), які фінансуються з
бюджету Острозької міської територіальної громади.
Розрахунок видаткової частини за програмою здійснено з огляду на
загальну штатну чисельність виконавчих органів Острозької міської ради, яка складає 219,5 одиниць.
Освіта
Пріоритетами розвитку галузі освіти на 2026-2028 роки визначено:
- реалізація Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти "Нова українська школа";
-оптимізація мережі навчальних закладів з урахуванням демографічних, економічних, соціальних перспектив розвитку громади, вимог сьогодення та потреб суспільства;
-підвищення рівня забезпеченості загальноосвітніх навчальних закладів сучасними засобами навчання та сучасними комп’ютерними комплексами;
-пошук та запровадження нових форм підтримки обдарованих дітей та талановитої молоді в системі позашкільної освіти;
-оновлення і модернізація матеріально-технічної бази закладів освіти;
- модернізація приміщень освітніх закладів;
- модернізація систем опалення освітніх закладів;
- організація підвозу дітей до загальноосвітніх закладів;
- побудова освітньої мережі у відповідності до наявних ресурсів;
-оснащення інклюзивно-ресурсного центру;
-подальше створення умов для дітей з особливими освітніми потребами;
-створення інклюзивних класів, груп (за потреби).
Мережа галузі «Освіта» Острозької міської ради нараховує 40 установ, з них:
- закладів дошкільної освіти,
25 закладів загальної середньої освіти, в тому числі 17 дошкільних відділень в складі навчально-виховних комплексів,
1 заклад позашкільної освіти,
1 інклюзивно-ресурсний центр,
2 школи мистецтв,
2 інші заклади освіти (централізована бухгалтерія та відділ централізованого господарського обслуговування).
Штатна чисельність працівників галузі «Освіта» складає 1 481, 035 одиниць.
Охорона здоров’я
Пріоритетами розвитку галузі є забезпечення населення високоякісними і доступними медичними послугами та створення сприятливих умов життєдіяльності громадян громади.
У 2026 - 2028 роках передбачається фінансування медичної галузі з метою реалізації таких заходів:
- забезпечення коштами на оплату комунальних послуг і енергоносіїв;
- дооснащення комунальних некомерційних підприємств сучасним лікувально-діагностичним обладнанням;
- проведення поточних і капітальних ремонтів приміщень медичних закладів;
- впровадження у діяльність лікувальних закладів новітніх технологій;
- удосконалення процесу управління на основі подальшого розвитку інформаційного середовища системи охорони здоров’я.
Основні результати, яких планується досягти:
- підвищення доступності і якості медичних послуг;
- запровадження нових підходів до організації роботи закладів охорони здоров’я та їх фінансового забезпечення;
- створення стимулів для здорового способу життя населення й здорових умов праці;
- зниження рівня загальної захворюваності населення;
- покращення стану здоров’я населення.
На території громади функціонують 2 комунальні некомерційні
підприємства охорони здоров’я:
- КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» Острозької міської ради Рівненського району Рівненської області,
- КНП «Острозький центр первинної медичної допомоги» Острозької міської ради Рівненського району Рівненської області.
Соціальний захист та соціальне забезпечення
Пріоритетними завданнями у сфері соціального захисту та соціального забезпечення є забезпечення на території громади реалізації державної політики у сфері надання соціальних послуг, соціального захисту та соціального обслуговування населення, підвищення ефективності управління бюджетними коштами, забезпечення адресного характеру надання соціальної підтримки, підвищення рівня охоплення соціальною підтримкою незахищених верств населення, ветеранів війни, членів їх сімей, при раціональному використанні бюджетних коштів, подальше реформування сфери надання соціальних послуг та соціального захисту.
В умовах воєнного стану в Україні існує необхідність надання додаткових соціальних гарантій ветеранам війни, членам їх сімей, пораненим військовослужбовцям, а також родинам у разі загибелі воїнів, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, зокрема у частині поліпшення фінансово-матеріального стану зазначених категорій осіб.
Крім того, фінансової підтримки потребують громадяни, які переселилися з
тимчасово окупованих територій та районів проведення бойових дій.
Враховуючи аналітичні дані звернень громадян, з кожним роком збільшуються показники кількості наданих заяв жителів громади, які гостро потребують певних видів соціальних послуг, передусім адресної матеріальної грошової допомоги. Більшість таких звернень надходять від осіб похилого віку, ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) воїнів, осіб з інвалідністю, багатодітних сімей та одиноких громадян як найбільш
вразливої категорії населення, які найгостріше відчувають негативні наслідки погіршення економічної ситуації.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковий період:
підвищення рівня життя вразливих категорій громадян, надання їм необхідних соціальних послуг, забезпечення гідних умов існування;
забезпечення підтримкою дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою чи піклуванням;
створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з інвалідністю, їх соціальної реабілітації та вільного доступу до об’єктів соціального, громадського і житлового призначення на території громади;
поліпшення становища сім’ї;
рівної участі жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності;
попередження домашнього насильства у всіх його проявах, протидія торгівлі людьми;
реалізація державної політики, спрямованої на підвищення якості життя громадян.
Показниками досягнення цілей є:
надання допомоги соціально незахищеним верствам населення, які зареєстровані та фактично проживають на території громади, внутрішньо переміщеним особам;
надання фінансової підтримки ветеранам війни, членам сімей загиблих (померлих) воїнів, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;
створення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів
соціального, громадського та житлового призначення.
У 2026 - 2028 роках плануються наступні заходи:
створення умов для інтелектуального самовдосконалення молоді, творчого розвитку особистості;
реалізація програм, спрямованих на соціальний захист населення Острозької міської територіальної громади;
поліпшення надання соціальних послуг особам з інвалідністю;
підвищення рівня соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою чи піклуванням;
підвищення ефективності використання бюджетних коштів соціального
спрямування.
На території громади функціонує три установи соціального та молодіжного напрямку:
- Острозький міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг),
2. Острозький міський центр соціальних служб,
3. Підлітковий клуб за місцем проживання «НАДІЯ».
Загальна штатна чисельність працівників галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» становить 83 одиниці.
Культура та мистецтво
У сфері культури та мистецтва органи місцевого самоврядування здійснюють комплекс заходів, спрямованих на розвиток культури української нації та національних меншин України, збереження, відтворення та охорону історичного середовища, естетичне виховання громадян, передусім дітей та юнацтва, посилення освітнього, інноваційного та комунікаційного потенціалів культури.
Пріоритетами розвитку у цій сфері є збереження, відтворення та примноження духовних та культурних здобутків жителів громади, забезпечення функціонування закладів культури Острозької міської ради.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковий період:
проведення громадсько-культурних та організаційно-масових заходів;
збереження та оновлення системи бібліотек громади як культурно-
просвітницьких та інформаційних закладів, створення на базі бібліотек
сучасних інформаційних хабів, дискусійних клубів, бібліотек сімейного типу;
модернізація матеріально-технічної бази закладів культури шляхом проведення необхідних ремонтних робіт, впровадження енергозберігаючих технологій.
Показниками досягнення цілей є:
збільшення кількості та якості культурологічних заходів, які проводяться у громаді;
збільшення кількості відвідувачів за рахунок створення нових програм, та культурно-мистецьких заходів;
підвищення ефективності використання та збільшення бібліотечних фондів, розширення послуг, що надаються населенню у бібліотеках громади, з метою задоволення і розвитку інформаційно-культурних потреб користувачів.
У 2026 - 2028 роках плануються наступні заходи:
популяризація народної творчості та проведення культурно-мистецьких заходів;
підтримка мистецьких заходів та проектів національно-культурних товариств, громадських організацій з метою розвитку культурно-мистецького простору територіальної громади;
створення належних умов для розвитку аматорського мистецтва, самореалізація творчої молоді.
Мережа закладів культури та мистецтва:
1. Централізована бібліотечна система, яка складається з Острозької центральної бібліотеки, міської бібліотеки-філії, бібліотеки-філії для дітей та 20 сільських філій із штатною чисельністю 34 одиниці,
2. Комунальний заклад «Центр культури, дозвілля і туризму». Штатна чисельність закладу складає 46,75 штатних одиниць. Мережа закладу складається з безпосередньо Центру культури, дозвілля і туризму та 13 клубних закладів;
7. Централізована бухгалтерія, яка підпорядковується відділу культури Чорноморської міської ради, із штатною чисельністю 4 одиниці.
Загальна штатна чисельність в закладах культури та мистецтва складає 84,75 одиниць.
Фізична культура і спорт
Фізична культура є важливим чинником всебічного розвитку особистості, тоді як спорт – важливим чинником досягнення фізичної та духовної досконалості людини, формування патріотичних почуттів у громадян та позитивного міжнародного іміджу держави.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковий період:
забезпечення розвитку системи позашкільної освіти, а саме дитячо-юнацьких спортивних шкіл, з метою популяризації олімпійського руху, залучення широких верств населення до занять фізичною культурою та спортом до фізично активного дозвілля, формування здорового способу життя;
покращення рівня навчально-тренувального процесу в дитячо-юнацькій спортивній школі залучення більшої кількості дітей до систематичних занять з олімпійських видів спорту;
стимулювання до успішного виступу на всеукраїнських, обласних спортивних змаганнях вихованців спортивної школи та учнів закладів освіти громади та відзначення їх вагомого внеску у розвиток спорту в Україні.
Показниками досягнення цілей є:
збільшення кількості осіб, залучених до систематичних занять з фізичної культури та спорту;
залучення учнівської та допризовної молоді громади до занять фізичною культурою та спортом, пропаганда патріотизму та здорового способу життя;
формування родинних традицій, залучення дітей на власному прикладі батьків до систематичних занять фізичною культурою та спортом, здорового способу життя, зміцнення психологічних та емоційних стосунків у сім`ї.
Реалізація ґендерної політики в бюджетному прогнозі передбачає створення рівних можливостей для дівчат і хлопців у сфері відбору, підготовки та навчання спортивно-обдарованої молоді.
Пріоритетами розвитку у цій сфері є всебічне фізичне виховання жителів Острозької міської територіальної громади.
У 2026 – 2028 роках плануються наступні заходи:
підвищення рівня залучення населення громади до занять фізичною культурою та спортом, з метою зміцнення здоров’я та попередження захворювань;
забезпечення розвитку олімпійських видів спорту, організація фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності осіб з інвалідністю, підтримка спорту вищих досягнень;
забезпечення функціонування дитячо-юнацької спортивної школи;
проведення спортивно-масових заходів, створення умов для творчого, інтелектуального та фізичного розвитку дітей та молоді.
На території громади функціонує Острозька дитячо-юнацька спортивна школа Острозької міської ради Рівненської області із штатною чисельністю 17,5 одиниць.
Житлово-комунальне господарство
Житлово-комунальне господарство – складний комплекс різноманітних підприємств, організацій, інженерних споруд і мереж, які розміщені на території громади і задовольняють потреби населення та інші категорії споживачів у житлово-комунальних послугах, суттєво впливають на розвиток економічних відносин в державі.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковий період:
здійснення ефективних і комплексних заходів з підвищення рівня благоустрою громади та ефективної експлуатації об’єктів благоустрою;
організація благоустрою громади у сфері розміщення зовнішньої реклами;
модернізація мереж зовнішнього освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій;
реконструкція систем теплопостачання, водопостачання та водовідведення, підвищення якості питної води;
впровадження нових енергозберігаючих та енергоефективних технологій у сфері житлово-комунального господарства.
Показниками досягнення цілей є:
залучення власників квартир до управління належними їм багатоквартирними будинками;
забезпечення якісного освітлення вулиць, прибудинкових територій житлових будинків та надійності функціонування мереж зовнішнього освітлення громади;
поліпшення санітарного та естетичного стану благоустрою громади;
надійність функціонування систем життєзабезпечення громади та покращення умов проживання громадян;
модернізація інженерних мереж теплопостачання, водопостачання та водовідведення.
Пріоритетними напрямками реформування житлово-комунального господарства є підвищення якості житлово-комунальних послуг для всіх верств населення.
У 2026 - 2028 роках плануються здійснити наступні заходи:
підвищення якості питної води;
сприяння розвитку благоустрою Острозької міської територіальної громади, зокрема:
забезпечення функціонування системи вуличного освітлення;
збереження зелених насаджень, утримання в задовільному та упорядкованому стані зелених зон громади, створення сприятливих умов для проживання у громаді.
Економічна діяльність
Видатки об’єднані у цьому розділі передбачають здійснення витрат з бюджету:
заходів землеустрою;
заходів у сфері транспорту;
заходів, пов’язаних з соціально – економічним розвитком території громади;
підтримки реалізації інвестиційних проектів та розвитку інфраструктури, підтримки інвестиційної діяльності;
залучення до співпраці міжнародними партнерами та участь у програмах міжнародно-технічної допомоги;
розвиток туристичної привабливості громади;
членські внески до асоціацій органів місцевого самоврядування;
Пріоритетами у розвитку економічної діяльності є організація сприятливого і комфортного життєвого простору шляхом створення умов для розвитку соціальної інфраструктури громади, забезпечення ефективного та надійного функціонування інженерних мереж і комунікацій, сприяння підвищенню комфортного проживання громадян на території громади.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковому періоді:
формування сприятливого інвестиційного клімату, позитивного інвестиційного іміджу та просування на зовнішній ринок інвестиційних можливостей регіону;
створення сприятливих умов для проведення підприємницької діяльності;
здійснення заходів із землеустрою;
розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури громади;
забезпечення реалізації основних напрямів політики держави шляхом виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку громади.
Показниками досягнення цілей є:
популяризація інвестиційного потенціалу Острозької міської територіальної громади;
сприяння залученню фінансування міжнародних фінансових інститутів;
поліпшення стану покриття вулично-шляхової мережі на території громади, забезпечення ефективного відведення стоків;
створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Інша діяльність
Інша діяльність пов’язана із реалізацією заходів, які стосуються сфер:
мобілізаційної підготовки місцевого значення;
громадського порядку та безпеки;
заходів та роботи з територіальної оборони;
здійснення природоохоронних заходів;
Видатки цього розділу спрямовуються для забезпечення потреб територіальної оборони, створення та укомплектування пунктів незламності, пунктів обігріву, створення запасів медикаментів та інших матеріальних цінностей, з метою запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха, здійснення природоохоронних заходів,
Виконання таких заходів сприяє створенню комфортних умов проживання мешканцям громади.
Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковому періоді:
організація ефективного управління у громаді при виникненні надзвичайної ситуації, а також в умовах воєнного стану в Україні;
створення необхідного запасу матеріального резерву, товарів першої необхідності, а також здійснення контролю за їх наявністю та зберіганням;
забезпечення виконання пріоритетних завдань та проведення заходів, пов’язаних з рятуванням життя і охороною здоров’я людей на території громади, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, захист населення на території громади, участь у підготовці рішень з питань створення, розміщення, визначення обсягу матеріальних резервів під час ліквідації надзвичайних ситуацій та подій;
забезпечать виконання заходів з охорони навколишнього природного середовища;
публічна безпека, охорона життя, здоров’я та прав громадян на території громади.
Показниками досягнення цілей є:
площа облаштованих спеціальних приміщень та захисних споруд на території громади;
своєчасність та повнота проведення закупівель матеріального резерву;
запобігання та зменшення негативного впливу господарської діяльності на довкілля.
Резервний фонд на середньостроковий період пропонується встановити
у загальній сумі 14 500 000 грн, у тому числі 2026 рік - 4 000 000 грн, 2027 рік – 4 900 000 грн, 2028 рік – 5 600 000 грн. Порядок використання коштів резервного фонду затверджено рішенням міської ради від 24.11.2023 № 1308 «Про затвердження Положення про резервний фонд бюджету Острозької міської територіальної громади».
Кредитування бюджету
Надання кредитів на 2026- 2028 роки не прогнозується.
Додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету» до Прогнозу бюджету Чорноморської МТГ на 2026-2028 роки не подається у зв’язку з відсутністю показників.
VII. Бюджет розвитку
Реалізація інвестиційних проектів на території Острозької міської територіальної громади здійснюватиметься відповідно до визначених пріоритетних цілей та завдань, що відповідають Державній стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020р. № 695, Стратегії розвитку Острозької міської територіальної громади до 2027 року та Плану заходів на 2024-2027 роки з реалізації Стратегії розвитку Острозької міської територіальної громади до 2027 року, затвердженої рішення Острозької міської ради 26.04.2024 № 1559.
Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Острозької міської територіальної громади на 2026–2028 роки, наведені у додатку 9 до Прогнозу бюджету Острозької МТГ на 2026-2028 роки.
Цілеспрямована діяльність виконавчих органів Острозької міської ради направлена на вирішення найбільш актуальних проблем та запитів громади, підвищення інвестиційного іміджу громади, конкурентоспроможності, якості життя у громаді через ефективне використання ресурсів.
VIIІ. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами
Відповідно до статті 1032 Бюджетного кодексу України в Прогнозі передбачено отримання з Державного бюджету освітньої субвенції місцевим бюджетам, що спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у закладах, визначених кодексом, а саме: у 2026 році – 145 690 000 гривень; у 2027 році – 157 194 100 гривень; у 2028 році – 168 698 100 гривень.
Відповідно до статті 97 Бюджетного кодексу України та Бюджетної декларації на 2026-2028 роки передбачено базову дотацію (для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій): у 2026 році – 73 445 000 гривень; у 2027 році – 83 717 400 гривень; у 2028 році – 129 626 800 гривень
В прогнозі передбачено отримання з обласного бюджету Рівненської області субвенції на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників: у 2026 році – 1 762 410 гривень; у 2027 році – 1 901 660 гривень; у 2028 році – 2 040 860 гривень.
Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів наведені в додатку 10 до Прогнозу бюджету Острозької МТГ на 2026 – 2028 роки.
Прогнозом не передбачається надання міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам з бюджету Острозької міської територіальної громади, що наведено в додатку 11 до Прогнозу бюджету Острозької МТГ на 2026 – 2028 роки.
IX. Інші положення та показники прогнозу бюджету
Конкретні показники обсягів доходів та видатків, фінансування
та кредитування на 2026−2028 роки, визначених цим Прогнозом, можуть уточнюватися залежно від зміни реальних фінансових можливостей бюджету на відповідні роки.
До Прогнозу додаються:
Додаток 1 «Загальні показники бюджету Острозької міської територіальної громади»;
Додаток 2 «Показники доходів бюджету Острозької міської територіальної громади»;
Додаток 3 «Показники фінансування бюджету Острозької міської територіальної громади»;
Додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;
Додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування бюджету Острозької міської територіальної громади»;
Додаток 9 «Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій бюджету Острозької міської територіальної громади»;
Додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів»;
Додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам».
Не складались:
Додаток 4 «Показники місцевого боргу»;
Додаток 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Острозькою міською територіальною громадою боргу»;
Додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету».
Прогноз бюджету Острозької міської територіальної громади на 2026-2028 роки складено фінансовим управлінням виконавчого комітету Острозької міської ради.
Начальник фінансового управління
виконавчого комітету
Острозької міської ради Інна КОКОШКО
ДОДАТКИ
1 | Додаток 1 до прогнозу.pdf | Переглянути |
---|---|---|
2 | 21_Додаток 2 до прогнозу.pdf | Переглянути |
3 | 21_Додаток 3 до прогнозу.pdf | Переглянути |
4 | 21_Додаток 4 до прогнозу.pdf | Переглянути |
5 | 21_Додаток 5 до прогнозу.pdf | Переглянути |
6 | 21_Додаток 6 до прогнозу.pdf | Переглянути |
7 | 21_Додаток 7 до прогнозу.pdf | Переглянути |
8 | 21_Додаток 8 до прогнозу.pdf | Переглянути |
9 | 21_додаток 9 до прогнозу.pdf | Переглянути |
10 | 21_Додаток 10 до прогнозу.pdf | Переглянути |
11 | 21_Додаток 11 до прогнозу.pdf | Переглянути |