ОПИС ДОКУМЕНТУ
Автор: | |
Доповідач: | |
Статус: | Новий проект |
---|---|
Дата: | 12.09.2025 |
ПРОЄКТ РІШЕННЯ
№ 2578
Про запровадження системи енергетичного менеджменту
ОСТРОЗЬКА МІСЬКА РАДА
(83 сесія, восьме скликання)
Р І Ш Е Н Н Я
26 вересня 2025року м. Острог № ____
Про запровадження системи
енергетичного менеджменту
З метою раціонального використання енергетичних ресурсів, дотримання принципів ефективності використання бюджетних коштів, планування, реалізації та моніторингу результатів впровадження енергоефективних заходів, на виконання ст.12 Закону України «Про енергетичну ефективність», керуючись ст. 25, ч.1,5,10, ст. 30 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Острозька міська рада
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Декларацію енергетичної політики Острозької міської територіальної громади, згідно додатку 1.
- Затвердити Положення про систему енергетичного менеджменту у виконавчих органах Острозької міської ради, її структурних підрозділах, установах, організаціях та комунальних підприємствах Острозької міської територіальної громади, згідно додатку 2.
- Запровадити систему енергетичного менеджменту у виконавчих органах Острозької міської ради, її структурних підрозділах, установах, організаціях та комунальних підприємствах Острозької міської територіальної громади відповідно до Положення про систему енергетичного менеджменту.
- Призначити заступника міського голови - Тараса ХМАРУКА відповідальним за впровадження та функціонування системи енергетичного менеджменту в Острозькій міській територіальній громаді.
- Доручити обов’язки щодо забезпечення функціонування системи енергетичного менеджменту головному спеціалісту відділу з питань житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради - Оксану КРАВЧУК.
- Рішення виконавчого комітету Острозької міської ради від 20 вересня 2022 року №172 «Про затвердження положення про систему енергетичного менеджменту Острозької міської територіальної громади» вважати таким, що втратило чинність.
7. Контроль за виконанням рішення доручити постійній комісії з питань житлово-комунального господарства, будівництва, архітектури та управління комунальною власністю, комісії з питань бюджету, фінансів, податкової та регуляторної політики, торгівлі та побуту і секретарю міської ради Костянтину КИРИЛЮКУ, а організацію його виконання - заступнику міського голови Тарасу ХМАРУКУ, начальнику управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування Віктору САВЧУКУ.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Додаток 1
до рішення Острозької
міської ради
___________№______
Декларація енергетичної політики
Острозької міської територіальної громади на період до 2028 року
Острозька міська рада визначає діяльність у сфері енергоменеджменту та енергоефективності одним з пріоритетних напрямків розвитку Острозької міської територіальної громади. Громада проводить діяльність з енергоменеджменту та покращення енергоефективності муніципальних об’єктів відповідно до Закону України «Про енергетичну ефективність».
Метою реалізації енергетичної політики Острозької міської територіальної громади є покращення енергоефективності, скорочення викидів вуглекислого газу (СО2), зменшення об’ємів споживання природного газу, водних ресурсів, електричної та теплової енергії, покращення екологічної ситуації та адаптованості до кліматичних змін у громаді, зменшення фінансового навантаження на оплату енергоресурсів.
Для досягнення цієї мети Острозька міська рада забезпечує проведення діяльності у громаді за наступними напрямками:
- впровадження та постійний розвиток системи енергетичного менеджменту;
- ведення щоденного моніторингу споживання енергоресурсів;
- складання рейтингу будівель за показником питомого споживання енергії (бенчмаркинг);
- проведення енергоаудитів та енергетична сертифікація муніципальних будівель, що мають найгірші показники енергоефективності;
- підвищення ефективності використання енергоресурсів;
- підготовка проєктів та залучення інвестицій у термомодернізацію будівель, інженерних мереж, обладнання систем тепло- та водопостачання, електрообладнання установ;
- формування в населення громади екологічної свідомості та бережливого ставлення до використання енергоресурсів;
- популяризація енергоефективних та енергоощадних заходів серед населення громади.
Декларація затверджується на період з 2026 до 2028 року та підлягає наступному перегляду на період до 2030 року.
Інформація про затвердження та перегляд Декларації доводиться до відома всіх працівників виконавчих органів, структурних підрозділів, установ, організацій та комунальних підприємств територіальної громади.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Додаток 2
до рішення Острозької міської ради
__________ №_____
ПОЛОЖЕННЯ
про систему енергетичного менеджменту
Острозької міської територіальної громади
- Загальна частина
Положення про систему енергетичного менеджменту Острозької міської територіальної громади (далі – Положення про СЕМ) є основним документом, що описує функціонування системи енергоменеджменту в муніципальному секторі громади.
Методологічною основою розробки Положення про СЕМ є Національний стандарт України ДСТУ ISO 50001:2020, який за нормами Закону України «Про енергетичну ефективність» визначає вимоги до систем енергоменеджменту, норми та підходи у сфері енергозбереження та підвищення енергоефективності.
Функціонування системи енергоменеджменту базується на реалізації циклу постійного покращення «Плануй-Дій-Перевіряй-Покращуй» (Plan-Do-Check-Act, PDCA) та передбачає включення енергоменеджменту в повсякденну організаційну практику. - Основні поняття
Система енергетичного менеджменту (або енергоменеджменту) – це система управління енергетичною інфраструктурою територіальної громади для скорочення витрат на енергоносії, яка спирається на муніципальну політику у питаннях використання енергоресурсів, має власні цілі та завдання, відповідну організаційну структуру, кадрове та інформаційне забезпечення, особливі процедури планування, впровадження, оцінки діяльності у сфері енергоспоживання.
Енергоменеджер громади – менеджер (головний спеціаліст) з організації ефективного використання енергії, що працює у підрозділі виконавчої влади громади.
Енергоменеджер установи /будівлі – особа, що призначена керівником підприємства, організації чи установи відповідальною за функціонування системи енергоменеджменту на закріплених за нею об’єктах.
Базовий рівень енергоспоживання (енергоефективності) – кількісний показник, що дає основу для оцінки рівня досягнутої енергоефективності.
Об’єкти енергоменеджменту – бюджетна установа / комунальне підприємство, що входять в систему енергетичного менеджменту незалежно від підпорядкування та повністю фінансуються за кошти бюджету громади.
Об’єкт бюджетної сфери – будівля, приміщення, що утримуються за рахунок коштів міського бюджету або за рахунок коштів комунальних установ, підприємств і організацій та відповідно на які витрачаються паливно-енергетичні ресурси.
Суб’єкти енергоменеджменту – керівництво громади, керівник структурного підрозділу енергоменеджменту, керівники відділів, управлінь та інших створюваних міською радою виконавчих органів, у підпорядкуванні (координації) яких знаходяться об’єкти енергоменеджменту, енергоменеджери об’єктів енергоменеджменту.
Муніципальні установи – установи та підприємства, що є підрозділом або знаходяться у підпорядкуванні виконавчого комітету органу місцевого самоврядування.
Сьогодні витрати на енергоресурси займають значну частину у видатках бюджету Острозької міської ради.
Основна маса придбаних енергоресурсів споживається у будівлях, які перебувають у користуванні бюджетних організацій. Ці енергоресурси використовуються нераціонально через незадовільний технічний стан будівель, застарілі інженерні системи та енергетичне обладнання, а також неякісну систему енергетичного менеджменту, яка б дозволяла якісно управляти витратами енергії та зменшувати видатки на енергоресурси.
Реалізація ефективної системи енергоменеджменту є одним із першочергових завдань у реалізації муніципальної політики сталого енергетичного розвитку Острозької міської територіальної громади та інтеграції з Європейською спільнотою.
Основні скорочення:
ЕМ – енергетичний менеджмент (або енергоменеджмент);
СЕМ – система енергоменеджменту;
ТГ – територіальна громада. - Мета та основні завдання системи енергоменеджменту
Метою системи енергоменеджменту є формування управлінських механізмів та прийняття рішень у сфері енергетичного функціонування громади, які повинні забезпечувати наступні завдання:
- підвищення ефективності використання всіх видів енергоресурсів та природних ресурсів;
- скорочення використання бюджетних коштів на придбання енергоресурсів внаслідок енергоефективних та енергоощадних заходів;
- залучення інвестицій у процеси технологічної та енергоефективної модернізації інфраструктури громади;
- покращення якості надання енергетичних та комунальних послуг;
- налагодження енергоефективної експлуатації будівель;
- скорочення викидів парникових газів, розвиток екологічно орієнтованої економіки та підвищення якості життя;
- формування ощадної поведінки у споживачів енергетичних послуг;
- Об’єкти та межі системи енергоменеджменту
Перелік об’єктів (будівель та споруд), що увійшли до сфери функціонування СЕМ визначається виконавчим комітетом Острозької міської ради за формою наведеною у Додатку 1.
В рамках СЕМ проводиться щоденний контроль за енергоспоживанням будівель та фіксуються наступні показники:
- температура повітря в обраних внутрішніх приміщеннях (мінімальна, максимальна, середня);
- вода холодна;
- електрична енергія;
- теплова енергія.
Контроль споживання електроенергії на потреби вуличного освітлення та засобів регулювання дорожнього руху відбувається щомісяця.
З метою забезпечення стратегічного планування та моніторингу реалізації заходів «Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату Острозької міської територіальної громади» проводиться збір показників загального енергоспоживання у розрізі груп (секторів) основних кінцевих споживачів громади та інформації стосовно генерації енергії на території громади.
- Організаційна структура системи енергоменеджменту
В організаційну структуру системи енергетичного менеджменту Острозької міської територіальної громади входять всі організації, установи та підприємства незалежно від підпорядкування та форми власності, енергоспоживання яких повністю фінансується за кошти бюджету територіальної громади.
Основні ланки організаційної структури системи енергетичного менеджменту:
- керівництво громади – заступник міського голови, який є відповідальними за функціонування СЕМ, визначає енергетичну політику, цілі та завдання;
- керівники підрозділів, виконують керуючу функцію з реалізації заходів СЕМ в межах підрозділу, що знаходиться в їхньому підпорядкуванні;
- енергоменеджер громади - головний спеціаліст відділу з питань житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради, на якого покладено функції енергоменеджменту на рівні громади, виконує основні функції із впровадження та функціонування СЕМ;
- енергоменеджери установ / будівель, залучені у процес енергомоніторингу, безпосереднього контролю за енергоспоживанням, виконують контроль експлуатаційного стану будівель.
6. Функціональні обов’язки персоналу, що залучений до функціонування СЕМ
6.1. Положення та основні функції керівництва територіальної громади в рамках СЕМ
Керівництво територіальної громади в межах СЕМ представлено заступником міського голови (головний енергоменеджер), який є відповідальним за впровадження та функціонування СЕМ.
Основні функції головного енергоменеджера територіальної громади :
- створення, впровадження та всебічне забезпечення енергетичної політики громади;
- визначення конкретних цілей та завдань з підвищення енергоефективності;
- забезпечення ресурсами, необхідними для створення, впровадження, підтримки та постійного вдосконалення системи енергетичного менеджменту;
- координація роботи задіяних структурних підрозділів виконавчих органів громади, муніципальних установ та підприємств в межах системи енергоменеджменту;
- контроль загального стану споживання енергоресурсів об’єктами бюджетної сфери та реалізації проєктів з підвищення ефективності енергоспоживання;
- аналіз ефективності функціонування системи енергоменеджменту громади за певний період;
- представницька діяльність з метою популяризації досягнень громади в сфері енергоефективності та енергоменеджменту.
6.2. Обов’язки енергоменеджера громади:
- Узагальнює та аналізує надану інформацію про споживання енергоресурсів, а також інформацію щодо виконаних та запланованих ремонтів, пов'язаних зі зниженням споживання енергоресурсів в підпорядкованих установах;
- Надає головному енергоменеджеру громади по кожній установі, закладу, інформацію щодо рівня енергоспоживання, обґрунтування перевитрат або економії рівня енергоспоживання;
- Готує рекомендації щодо підвищення ефективності використання енергоресурсів в підпорядкованих закладах, установах;
- Готує пропозиції щодо включення заходів з підвищення ефективності енергоспоживання до місцевих цільових програм на відповідний рік;
- Взаємодіє із установами, закладами, організаціями та підприємствами у визначеному законодавством порядку, з питань підвищення ефективності енергоспоживання;
- Веде облік і аналітику;
- Збір , аналіз та узагальнення інформації щодо ефективного використання енергоресурсів бюджетними установами та підприємствами житлово-комунального господарства;
- Бере участь і залучає всіх необхідних учасників у сфері ресурсозбереження ( форуми, конференції, презентації та ін.);
- Про поточний стан справ і результати роботи в сфері енергоефективності та сталого енергетичного розвитку головний спеціаліст відділу з питань житлово-комунального господарства управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради звітує заступнику міського голови та міському голові;
- Організація моніторингу споживання та контроль ефективності використання енергоресурсів в муніципальних установах громади за допомогою прийнятих до використання систем автоматизованого енергомоніторингу;
- Формування звітності, регулярно (щомісяця, за результатами опалювального періоду, літнього періоду, щорічно) та за запитом, стосовно споживання та ефективності використання енергоресурсів муніципальними установами громади, зокрема втрат енергоресурсів та надання пропозиції щодо їх усунення;
- Організація та проведення заходів з підготовки та підвищення кваліфікації працівників у сфері енергоменеджменту та енергоефективності.
6.3. Функціональні обов’язки енергоменеджерів установ/будівель:
- облік лічильників енергоресурсів та води в будівлі(ях), внесення відповідних даних до автоматизованої системи енергомоніторингу;
- фіксація (моніторинг) внутрішньої температури у приміщеннях будівлі(ях) протягом календарного року відповідно до вимог Порядку ведення енергомоніторингу та контролю внутрішніх температур у будівлях комунальних установ, підприємств та організацій;
- проведення аналізу за наявності розбіжностей у виставлених рахунках з показниками фактичного споживання енергетичних ресурсів та вжиття заходів щодо їх усунення;
- щомісячна фіксація даних про помісячні заплановані показники споживання енергоресурсів та води;
- щоквартальні огляди стану будівель підконтрольних об’єктів та визначення проблемних місць за результатами оглядів;
- виявлення фактів надмірних витрат енергоресурсів та води, оперативне реагування на аварії, пошкодження, несанкціоноване використання енергоресурсів;
- енергоефективна експлуатація енергетичного обладнання;
- забезпечення постійного зберігання технічної документації, технічних паспортів, планів на будівлю та на обладнання систем забезпечення будівлі (системи опалення, електропостачання, водопостачання, вентиляції тощо).
7. Інвентаризація об’єктів енергоспоживання
Інвентаризація муніципальних об’єктів енергоспоживання (будівлі, споруди) виконується на початку діяльності системи енергоменеджменту. Форма інвентаризаційного переліку об’єктів енергоспоживання наведена у Додатку 2. За ініціативою енергоменеджера громади форма може бути доповнена іншою інформацією.
В наступні періоди за необхідності (за результатами проведення енергоаудитів та енергоефективних заходів, в разі реконструкцій об’єкту, зміни режиму експлуатації), вносяться зміни в інвентаризаційний перелік.
Метою інвентаризації об’єктів енергоспоживання є складання їх переліку із зазначенням наступної інформації:
- типу енергоресурсів, що споживаються;
- переліку лічильників комерційного та технічного обліку енергоресурсів та води;
- технічні характеристики об’єкту, що впливають на рівень енергоспоживання (опалювальна площа, кількість поверхів, рік введення в експлуатацію, клас енергоефективності та інші);
- експлуатаційні характеристики об’єкту (кількість персоналу та користувачів будівлі, режим роботи).
8. Енергетичний аналіз
Енергетичний аналіз проводиться із застосуванням розрахунків або з використанням спеціалізованого програмного забезпечення на основі даних енергомоніторингу, результатів енергетичних обстежень та енергоаудитів (або енергетичної сертифікації).
За допомогою енергетичного аналізу визначаються:
- базовий стан об’єктів енергоспоживання;
- базові та планові показники ефективності енергоспоживання;
- ефективність використання енергоресурсів бюджетними об’єктами енергоспоживання;
- енергетичні та фінансові показники, рівень скорочення викидів СО2, досягнуті в результаті впровадження заходів з підвищення ефективності енергоспоживання;
- перелік будівель, що потребують першочергового поглибленого аналізу або впровадження заходів з підвищення ефективності енергоспоживання;
- інші показники, що потрібні для аналізу ефективності енергоспоживання.
Результати енергетичного аналізу надаються керівництву територіальної громади заступнику міського голови, які є відповідальний за функціонування СЕМ.
9. Моніторинг енергоспоживання
Основними завданнями моніторингу енергоспоживання є:
- збір даних про фактичне споживання енергоресурсів;
- збір даних про параметри мікроклімату в будівлях (внутрішня температура, а також вологість і вміст СО2 - у випадку наявності фіксації даних);
- збір даних про фактори, які впливають на рівень споживання енергоресурсів;
- вчасне виявлення випадків перевитрат енергоресурсів, аварійних ситуацій та недотримання нормативних умов перебування відвідувачів та персоналу;
- визначення фактичного рівня місячного, річного та сезонного (опалювальний сезон) енергоспоживання об’єктів бюджетної сфери;
- визначення фактичного рівня досягнутої економії в результаті впровадження заходів з підвищення ефективності енергоспоживання;
- контроль за ефективністю експлуатації будівель та інженерних систем;
- створення підґрунтя для впровадження стимулювання ощадного енергоспоживання.
10. Модель системи енергетичного менеджменту
Система енергетичного менеджменту Острозької міської територіальної громади поєднує в собі весь спектр завдань, які стосуються контролю за енергоспоживанням та умовами комфорту, планування видатків на придбання енергоресурсів, ефективної експлуатації будівель, енергоефективного проектування, будівництва та реконструкції об’єктів, залучення інвестицій.
Реалізація концептуальної моделі системи енергетичного менеджменту дозволить створити сучасну систему, яка буде містити наступне:
- Цілісну муніципальну політику управління використання енергії на засадах сталого розвитку.
- Створену спеціалізовану ланку з енергоменеджменту в системі управління громадою, спроможну розробляти і втілювати у життя політику сталого енергетичного розвитку.
- Створену електронну базу даних про об'єкти енергоспоживання, засобів для оперативного збору та аналізу даних про споживання енергії на кожному конкретному об'єкті та фактори, які суттєво впливають на це споживання.
- Створену систему контролю та звітності у питаннях ефективності використання енергії.
- Розроблений механізм мотивування енергоощадної поведінки персоналу та споживачів.
В систему енергетичного менеджменту входять всі бюджетні заклади, організації, установи (тощо), енергоспоживання які повністю фінансується за кошти бюджету Острозької міської ради.
11. Відповідальність
Відповідальність за дотримання вимог цього Положення профільними підрозділами, об’єктами енергоменеджменту покладається на їх керівників.
Структурний підрозділ енергоменеджменту, керівники профільних підрозділів, енергоменеджери об’єктів енергоменеджменту несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов’язків, визначених цим Положенням, згідно з чинним законодавством України.
Керівники профільних підрозділів, енергоменеджери установ та об’єктів енергоменеджменту, особи, що є відповідальними за внесення даних, несуть відповідальність за достовірність та своєчасність внесення показників приладів обліку до системи енергомоніторингу та належне виконання покладених на них обов’язків згідно із цим Положенням та чинним законодавством України.
Секретар міської ради Костянтин КИРИЛЮК
Додаток 1
до Положення про СЕМ
Перелік будівель (груп будівель) та споруд, що є об’єктами СЕМ Острозької міської територіальної громади
№ п/п |
Повна назва будівлі | Скорочена назва будівлі | Назва балансоутримувача | Адреса | Загальна площа, м2 | Опалювальна площа, м2 | Тип будівлі |
Додаток 2
до Положення про СЕМ
Форма інвентаризаційного переліку об’єктів енергоспоживання
Інвентаризаційний перелік будівель, що знаходиться на обліку муніципальних установ та підприємств, формується у форматі Excel з впорядкуванням за балансоутримувачами.
№ | Повна назва будівлі | Скорочена назва будівлі | Адреса | Загальна площа, м2 | Опалювальна площа, м2 | Загальний об’єм, м3 | Опалювальний об’єм, м3 | Персонал осіб | Відвідувачі, осіб | Годин роботи на добу | Кількість поверхів | Рік побудови | Коментар, (особливості будівлі, виконані проєкти) | ||
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту рішення «Про запровадження системи енергетичного менеджменту»
У зв’язку зі зростанням вартості енергоносіїв та значними витратами місцевого бюджету на їх оплату виникає потреба у впровадженні системних заходів з енергоефективності. На сьогодні існує значний потенціал для скорочення енергоспоживання в закладах бюджетної сфери громади.
Метою даного рішення є зменшення витрат на енергоресурси, підвищення енергоефективності бюджетних установ та створення умов для раціонального використання коштів громади.
Основні положення:
- впровадження системи енергомоніторингу;
- проведення моніторингу споживання енергії;
- реалізація заходів з термомодернізації та модернізації обладнання;
- залучення інвестицій та грантових ресурсів.
Отже, прийняття даного рішення є необхідним для раціонального використання енергоресурсів та забезпечення сталого розвитку громади.
Головний спеціаліст відділу з питань
житлово-комунального господарства Оксана КРАВЧУК